AEG: 14.-19.12.2020

KESTVUS: 6 PÄEVA

GIID: MARINA LAIKJÕE (PRANTSUSMAA)

EKSKLUSIIVNE GRUPP: 6 inimest

TRANSPORT: lennuk, rong, mugav väikebuss koos eestikeelse bussijuhiga

REISIMISE VIIS: grupp lendab Tallinn-Pariis-Tallinn iseseisvalt. Elamusreisid valmistab lisaks programmile ette kogu logistika, teeb kõik vajalikud broneeringud jne. Meie giid Marina võtab teid vastu Pariisis CDG lennujaamas ja saadab sealt ka koduteele.

LENNUPILETID: ei kuulu hinnapaketti. Grupp lendab koos ja Elamusreisid ostab piletid välja kohe, kui grupp on täis.

HIND:  1140 € (TWIN/ DBL room)

Palume enne reisi põhjalikult tutvuda reisiprogrammiga ning reisi- ja maksetingimustega. Elamusreisid jätab endale õiguse muuta programmi päevakava ja logistikat, kui see on vajalik reisi paremaks ja sujuvamaks korralduseks ning korrigeerida põhipaketi hinda, kui seda teevad meie partnerid.

REISI TIPPHETKED: EUROOPA ROMANTILISIM NURGAKE: CHAMPAGNE & ALSACE – ŠAMPANJA- JA VEINIMAJAD, MUINASJUTULISED PÜHADEEHTES KÜLAD JA LINNAD – JÕULUTURUD – STRASBOURG – ŠAMPANJAPEALINN ÈPERNAY – COLMAR – MULHOUSE – RIQUEWIHR – KAYSERBERG – RIBEAUVILLE – EQUISHEIM – ROUFFACH

Midagi veel kaunimat, kui seda on jõuluehtes Alsace`i väikelinnad ja kohalikud jõuluturud, on Euroopas küll võimatu leida – olgu maa lumine või haljendagu muru – siin juba osatakse pühademeeleolu luua. Alsace asub Prantsusmaa kirdeosas, jagunedes kaheks departemanguks: Bas-Rhin ja Haut-Rhin. 2016. aastal moodustati Alsace’i, Champagne-Ardenne’i ja Lorraine’i piirkonna alal Grand Esti piirkond. Ajalooliselt on Alsace käinud Saksamaa ja Prantsusmaa vahel käest kätte ning eks meilegi ole tuntud piirkonna saksapärased nimed Elsass ja Lotring. Ning ega need sidemed pole kadunud tänini – Alsace ja Lorraine erinevad muust Prantsusmaast nii oma (nunnu ja väga saksapärase) arhitektuuri, kultuuri, kommete ja ka köögi poolest ning siinsed jõuluturudki on „kraad magusama“ väljanägemisega kui mujal piirkondades. Kui rääkida köögist, siis just siitkandist on pärit meie jõululaua stammtegijad: hapukapsad ja küpsetatud seakoot. Kuna piirkonnas on ohtralt veiniaedu, tähendab see aga, et hapukapsaid hautatakse mitte searasva, vaid veiniga…  Siinkandis on palju farmereid, kes kasvatavad hanesid (kuulus on siinne foie gras`)  ja spargilt, mida taaskord suurepärane alla loputada kohalike hõrkude riesling`ite, gewürztraminer`ite, sylvane`rite ja pinot blanc`idega – et kui kord juba jutuks tuli ja meie reisi üks fookus on just toidu- ja veininaudingutel.

Alsace on metsane ja mägine, piki Saksa piiri kulgeb kaunis Vogeeside ahelik, mille kõrgeim tipp jääb siiski alla 1500 m. Lorraine, saanud oma nime frangi kuningalt Lotharilt on aga rikka maapõuega – rauamaagi kaevandamisel ja kivisöel on olnud  tähtis roll piirkonna arengus. Lorrainist läänes asub veiniaedadest läbi tikitud Champagne´i – iga mullisõbra unistuste piirkond. Kuigi müüdi kohaselt olevat šampanja valmistamise meetodi avastnud benediktiini munk Dom Pierre Perignon (isa Pierre, kelle nime kannab šampanjade suurtootja Moët & Chandon üks vintage šampanjade seeriast), ei ole tema siiski šampanjameetodi avastaja, kuigi tema tööd ja katsetusi selle jumalate joogi kvaliteedi tõstmise eest, tunnustavad kõik üksmeelselt. Probleem oli selles, et ükski pudel ei pidanud gaaside tekkele vastu ja need lihtsalt läksid pauguga lõhki ning seepärast tarniti hõrku märjukest mujale Euroopasse suurtes puutünnides. Alles pärast seda, kui inglane Laurence Venn avastas, kuidas seda  protsessi ohjata ja milline peab tegelikult olema šampanja pudel, sai kvaliteet-šampanja tootmine hoo sisse. Champagne´is on veiniaiad olnud aegade algusest peale ning kui sai selgeks kuidas „mulli pudelisse saada“, hakkas piirkond kuulsust koguma just tänu vahu-veinidele. Šampanjast sai nii Prantsuse kui kogu Euroopa kuningate kroonimis- ja pidujook.

ESMASPÄEV, 14. DETSEMBER

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 04:45

Lend BT362 05:45 TLN- 06:35 RIX

Lend BT691 07:25 RIX- 09:20 CDG

Saabumine Pariisis, kus teid võtab vastu reisi giid Marina ja reisijuht Andres.

Sõidame otse lennujaamast mugava minibussiga Pariisist Champagne maakonda, Reimsi (137 km). Kohale jõudes teeme hotellis check-ini ja alustame Reimsiga tutvumist: teeme jalgsi linnatuuri ja vaatama kuulsat katedraali. Seejärel siirdume päeva lõpetama kohalikku  šampanjamajja ning loomulikult degusteerime sealseid hõrke jooke.

Prantsuse kuningate kroonimislinn Reims rabab oma väärikusega, see on kindel. Olles ühtlasi Champagne´i suuremaid linnu, on linnal ette näidata ka muljetavaldav ja väärikas ajalugu, uhkest Notre-Dame´i katedraalist (UNESCO) rääkimata. Praeguse gooti stiilis katedraali (mis väliselt vägagi sarnaneb Pariisi Jumalaema kirikuga, kuid mille eeskujuks oli siiski Chartres´i katedraal), ehitustööd algasid 1211. aastal algse  basiilika asemele, mis omakorda oli rajatud kunagiste rooma termide kohale. See on üks rikkalikuma interjööriga kirik Euroopas ning kuigi sai II MS ajal tugevalt kannata, taastas pikk restau-reerimisprotsess selle ilu ja täiuse. Unikaalne on läänefassaadil olev naeratav ingel, millest on saanud Reimsi sümbol. Katedraali kõrval asub hoone Palais du Tau (eesti k. T-kujuline hoone), kus õhtustas ja ööbis äsja kroonitud kuningas. 496. aasta jõulupühade ajal lasi frankide kuningas Chlodovech (pr.k.  Clovis) end siinsel piiskopil Pühal Remigiusel (Saint Rémi) ristida ning temast sai esimene kristlane barbaritest valitsejate seas. See pani aluse hilisemale tradit-sioonile, et Prantsuse kuningaid hakatigi kroonima Reimsis. Esimene kuningas, kes Reimsi katedraalis krooniti oli Pepin Lühike (752 pKr) ja viimane siin kroonitud pea oli kuningas Charles X, 29. mail 1825.aastal. Reimsi katedraalis asuvat legendi kohaselt „püha ampull“ ehk kinnine klaaspudel püha õliga, millega salviti ristimisel Clovist, kuid ajaloolastel on siiski kinnitusi, et see on vähemalt kord ajaloos hävitatud. Nii nagu ka Prantsuse kuningate kroonijuveelid, mis müüdi Kolmanda vabariigi poolt ära hirmus, et enam mitte kunagi ei taastuks kuningavõim ja nad jääks ilma oma ajaloolistest ja võimu regaaliatest.

Reims on täis pikitud šampanjamajasid, üks kuulsam kui teine ning meiegi astume neist mõnda sisse. Kindlasti tasub ära proovida ja siinsete kondiitrite hõrgu-tised: biscuits roses (roosad küpsised) ja pain d´epice (piparkoogid).

Öö Reimsis, Best Western Cathedrale 3* või samaväärne.

TEISIPÄEV, 15. DETSEMBER

Hommikusöök hotellis. Check-out. Alustame päeva üht väikest, kuid suurepäraseid šampanjasid valmistava perekonna šampanjakeldrit (degusteerimine hinnas). Seejärel võtame suuna Champagne´i mitteametlikku pealinna – Èpernay´sse. Siia on koondunud enamik piirkonna šampanjavalmistajaid ja linnakese uhkuseks on L’Avenue de Champagne  – suurejooneline tänav, mida paistavad vanad ja väärikad šampanjamajade esindushooned. Kohalikud viskavad nalja, kuid sellel on tõepõhi all, et see on maailma kalleim tänav, isegi kallim kui Avenue des Champs-Élysées. Tõsi on, et tänava all asuvad šampanjakeldrid on pilgeni täis maailma hinnalisemaid jooke. Tutvume Èpernay´ga ning seejärel asume teele Colmari suunas. Ööbimine Colmaris.

Haut-Rhin´i departemangu keskus Colmar asub Strasbourgist ca 70 km kaugusel ning on kuulus oma muinasjutuliselt kauni vanalinna poolest (vt. reisipro-grammi avafotot), kuid seda peetakse õigustatult ka Alsace`i veinide pealinnaks. Linna on mainitud esmakordselt juba šarlemannide sõdade kroonikas 8. sajandil ning selle magus asukoht on olnud põhjuseks, miks seda on aastasadu ihaldanud endale nii sakslased kui prantslased: pärast I MS läks see Versailles´i rahu-lepinguga prantslasetele, 1940. aastal võttis natsi-Saksamaa selle jõuga tagasi ning kaotas taas II MS kaotaja ja paarina 1945. Siinses Unterlindeni  muuseu-mis asub kuulsa keskaegse maalikunstniku Matthias Grünewaldi (eesti k. ilmunud P. Rintala  „Mina, Grünewald“) loodud imeline Isenheimi triptühhon-altar.

Ööbimine Colmaris,  Best Western Grand Bristol 3* või samaväärne.

KOLMAPÄEV, 16. DETSEMBER

MULHOUSE – AUTOMUUSEUM – EQUISHEIM – ROUFFACH

Hommikusöök hotellis. Esmalt teeme väiksese väljasõidu Mulhouse´i. Imetleme jõuluehtes linna ja külastame siinset kuulsat automuuseumit. Seejärel külastame Eguisheimi ja Rouffachi, mida võib ilma igasuguste küsitlusteta pidada „Prantsusmaa ilusaimateks küladeks“ – milline  lummav atmosfäär neis valitseb!

Haut-Rhin´i departemangu suurim ja kogu piirkonnas Strasbourgi järel suuruselt 2. linn Mulhouse asub Dolleri ja Illi jõgede kallastel ning on tuntud eelkõige oma kahe hiigelsuure ja rikkaliku kollektsiooniga muuseumide: automuuseumi ja raudteemuuseumi poolest (mõlemad on maailmas omas vallas suurimad). Automuuseumis (sissepääs hinnapaketis) enam kui 500 tõelist uunikumi, neist vanim aurumootoriga Jacquot aastast 1878, paljudele maailma kuulsustele kuulunud autosid ja suurepärane Bugattide kollektsioon. Arhitektuuriliselt on linna tunnusjooneks kaunid maalitud fassaadid, mida kohe tähele panete. Raekoja (Hôtel de Ville) seinal näete koopiat (originaal asub ajaloomuuseumis) keskaegsest häbimärgist: Klappersteinist. Sel „puusliku“ peal on keel suust väljas, osunda-des keelepeksjale. Patune pidi seda laadapäeval kaelas kandma. Mulhouse´is hakati 18. saj. keskpaigas esimesena Prantsusmaal valmistama tööstuslikult tugevat puuvillakangast (kalinguri) ja varustust raudteevagunite sisustamiseks. 1962. aastal alustati siin Peugeot´de tootmist. Mulhouse´i on tänu siin asunud suurtele tööstustele kutsutud ka „prantsuse Manchesteriks“. Linn on unikaalne selle poolest, et oli kuni 1798. aastani  muust piirkonnast täiesti eraldi ja sõltumatuna eksis-teerinud kalvinistliku vabariigi (Stadrepublik Mülhausen) pealinn.

Ööbimine Colmaris,  Best Western Grand Bristol 3* või samaväärne.

NELJAPÄEV, 17. DETSEMBER

Hommikusöök hotellis. Check-out. Sõidame Colmarist Strasbourgi. Et tee liiga pikk ei tunduks, külastame vahepeal ka üht toredat veinikeldrit (hinnapaketis) ning Riquewihri, Kayserbergi ja Ribeauvillé linnakesi. Strasbourg on üks kolmest Euroopa Liidu „pealinnast“ Brüsseli ja Luxembourgi kõrval ning siin on mitmete EL instutsioonide ja organisatsioonide peakorterid: siin asuvad Euroopa Nõukogu (asub Euroopa palees), Euroopa Inimõiguste Kohus ja Euroopa Parlament. Linn on ajaloos olnud oluline Rooma impeeriumi verstapost ning kandnud erinevaid nimesid, tänane nimekuju tuleneb germaani keelest ja tähendab „linn teede ristumiskohal“, mida see tõe poolest on tänaseni.

Sööme kohalikku flammkuchet  (pizzataoline õhuke, pigem paksemat pannkook meenutav mahlane lahtine pirukas) ja joome maailma parimat hõõgveini.

Riquewihr on maaliline Alsace´i külakene, mis asub otse rieslingi veinimajade rüpes. Ning kuigi talvisel ajal võib jääda mulje, et „kohta nagu pole ollagi“, käib siin igal aastal enam kui 2 miljonit (!) turisti, sest küla on suutnud säilitada oma 16. sajandist pärit arhitektuuri ja muinasjutulise atmosfääri. Varuge telefoni mälukaardile ruumi, tuleb siin tõesti hoiatada!  Hoolimata sellest, et tegu on äärmiselt väikese kohaga, on siin mitu muuseumit, üks huvitavam kui teine.

Saabumine Strasbourgi, ööbimine Okko Hotels Strasbourg Centre 3* või samaväärne.

REEDE, 18. DETSEMBER

Hommikusöök hotellis. Võtame ette jalgsi Strasbourgi linnatuuri, teeme laevasõidu Illi jõel ja külastame imekaunist jõuluturgu. Vaba aeg ostlemiseks, linnaga omal käel tutvumiseks. Soovi korral broneerime õhtusöögiks laua mõnes kohalikus restoranis (tellimine ja tasumine  individuaalselt).

Ööbimine Strasbourgis, Okko Hotels Strasbourg Centre 3* või samaväärne.

LAUPÄEV, 19. DETSEMBER

Hommikusöök hotellis. Check-out. TGV-ga Strasbourg- Pariisi Charles de Gaulle lennujaama (1h 50min).  Otselend BT 690 18:40 Pariis – Tallinn 22:30.

Tere tulemast koju!

Piirkondlikud road mida me reisi ajal üheskoos sööme:

Choucroute alsacienne au vin blanc – Alsassi hapukapsad valge veiniga
Foie gras d’Alsace – Alsace´ i hanemaks
Baeckeoffe – ühepajatoit. Retsept sisaldab kolme sorti liha ning lisaks veel seasaba ja -jalga. Tarte flambée ehk flammkuche – lahtisel tulel küpsetatud lahtine pirukas, traditsiooniline kate on peekon ja sibul.
Spätzle – munanuudlid
Kugelhopf – spetsiaalses ümaras vormis küpsetatud keeks (kuulsaim neist Fôret) Noire (sisaldab kakaod, kirsse ning ta on kaunistatud vahukoore ja šokolaadilaastudega)
Confiture d’églantier, de quetsche, d’airelles – kibuvitsa-, ploomi- ja mustikakeedis
Pain d’épices – piparkoogid
Bretzel ´id – soolakringlid
Tarte aux mirabelles et aux quetsches – ploomikook muretaignapõhjal
Juustud: Bargkass, Munster AOC
Õlled: Fisher, Kronenbourg, Météor
Piirkondlikud veinid:  AOC Alsace, AOC Crémant d’Alsace,  Gewürztraminer, Pinot´, Riesling, Sylvaner

HINNAPAKETTI KUULUB

 • 5 ööbimist 3* hotellis
 • 5 hommikusööki
 • TGV piletid: Reims-Pariis (CDG lennujaam)
 • mugavustega väikebuss kogu reisi vältel
 • 2 šampanjamaja külastust ja degustatsioonid
 • 2 veinimaja külastust ja degustatsioonid
 • Mulhouse automuuseumi külastus
 • Reimsi katedraali külastus

HINNAPAKETTI EI KUULU

 • Lennupiletid, pagas, tasulised pardateenused.
 • Lõuna- ja õhtusöögid.
 • Reisikindlustus on Elamusreiside reisidel kohustuslik.
 • Hotelli minibaari kasutamine ja tellitud tasulised teenused.

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO:

Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

Reisidokumendid: reisimisel Venemaale on vajalik Eesti Vabariigi pass koos kehtiva viisaga ja reisikindlustus.

Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h)

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ
Registrikood: 12833805
Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 69666935

Tel: +372 503 5761
e-mail: info@elamusreisid.ee

Broneerin