VÕLUV KORSIKA: kultuuri-, loodus- ja gurmeereis

AEG:

REISIPÄEVI: 9

GIID: MARINA LAIKJÕE (Prantsusmaa)

REISIJUHT: Riina Luik

TRANSPORT: lennuk, buss, laev

LENNUPILETID: ei kuulu paketihinna sisse, sest nende hind sõltub regulaarliinidel ostmise kuupäevas. Samuti annab see võimaluse igale kliendile valida pileti hinnaklassi, tasulisi pardateenuseid jne.

GRUPI SUURUS: 16 inimest

HIND: hind selgub juulis, pärast lennugraafikute kinnitamist.

Korsika on samaaegselt romantiline ja pisut metsik, privaatne ja ehe ning ometi nii tugevalt ja mitmekülgselt maailma kultuuri-, -ajaloo ja -poliitikaga läbi põimunud. Asetsedes Prantsusmaa glamuursetest suvepealinnadest Cannes ´st  ja Nice´ist vaid veidi enam kui tunniajase lennusõidu kaugusel, puudub sel mägisel saarel Prantsusmaale nii omane glamuursus. Ka korsiklasi endid peetakse karmideks ja isepäisteks inimesteks. Korsiklased ise rõhutavad aga ise uhkusega oma päritolu.  Korsika metsik ja tänini hästi säilinud loodus, graniitkaljud ja imelised rannad annavad ideaalse fooni võimastele tsitadellidele, millega saare-elanikud end võõrvallutajate eest kaitsesid. Saare suuremates linnades nagu Bastia, Bonifacio, Calvi ja Ajaccio on need võimsad ehitised tänini alles. Oliivipuude vahel jalutavad kitsekarjad ja suurtööstuse puudumine on aga Korsikast teinud Vahemere ühe kauneima floora ja selgeima mereveega paiga, kus armastatakse järjest rohkem puhata. Korsika külastamine paneb sõna otseses mõttes pea ringi käima. Ja seda mitte ainult saare ilu, head kööki ja veine silmas pidades, vaid ka otseselt: mägedes kulgevad serpentiinteed on klass omaette.

Korsika (korsika k  Corsica, prantsuse k Corse) on halduslikult Prantsusmaa piirkond, mis piirneb põhjas Liguuria rannikuga ja idas Türreeni merega. Saare nimi on pärit foiniiklastelt: korsai tähendab “metsaga kaetud“, vanade kreeklaste jaoks oli saar Kyrnos ja Kalliste  – tõlkes “ilus saar“. Korsika kuulub Prantsusmaale alates 1768. aastast. Saare põhielanikud on korsiklased, kes  räägivad korsika keelt.

Kõige kuulsam korsiklane on kahtlemata Napoleon I ( Napoleon Bonaparte), kes sündis 15. augustil 1769 Ajaccios (suri pagenduses Santa Helena saarel 1821). Napoleoni sünnipärane nimi oli itaaliapärane Napoleone di Buonaparte. Kui ta 1796. aastal abieluaktile alla kirjutas, kasutas ta juba prantsuspärast nimekuju Napoléon Bonaparte. Aadlisoost Buonoparted kolisid Liguuriast Korsikale elama juba 16. sajandil.

1.REISIPÄEV

LEND TALLINN – NICE – BASTIA. ÕHTUPOOLIK BASTIAS.

Saabumine Bastiasse. Majutus hotellis. Õhtusöök vanas sadamas.

Jalutame Bastia vanalinnas ning saame osa linna õhtusest inimsuminast, süües õhtust ühes kohalikus traditsioonilises korsika brasseriis. Korsika köök on ootamatute nüanssidega, kuid  pigem lihtne. Eelroaks pakutakse tavaliselt erisuguseid vinnutatud lihavorste ja marineeritud tomateid, pearoaks on enamasti kohalikud hõrgutavad mereannid ja magustoiduks kohalikud mesise mekiga meloneid.

Bagnaja departemangu pealinn Bastia on Ajaccio järel saare suuruselt saare teine linn, kuid olulisim äri- ja sadamalinn.  Bastia piirkond on tuntud ka oma heade veinide poolest. Esimesed veiniaiad rajasid saarele foiniiklased juba 570 eKr. Korsika Veinitee algab just siit – Bastia piirkonnast. Napoleoni valitsemisajal (keisri vanematel oli samuti veiniaiad ja nad valmistasid veini) oli korsiklastel võimalus tollimaksuvabalt eksportida kogu Prantsusmaa piires nii veini kui tubakat. Kuid Bastia vapil ei ole siiski viinamarjakobar, vaid kindlus. Linnkindlus ehk tsitadell ehitati Genova Vabariigi ajal, mil genualased saarel võimutsesid ja siia oma peamise tugipunkti lõid.

Majutus Bastias,  Best Western Bastia Centre 3*

2.REISIPÄEV

CAP CORSE – KALURIKÜLAD: ERLABUNGA, MOULIN METTEI, CENTURI. NONZA KINDLUS JA RAND. KORSIKA VEINITEE: VEINIMAJA KÜLASTUS

Alustame Korsika avastamist põhjapoolseimast poolsaarelt Cap Corse. Sõites  mööda rannikut, avanevad hingematvad vaated Vahemerele, rannikut palistavad säravvalged villad ja  armsad kalurikülad. Peatume neist mõnes, näiteks  Erbalungas ja Moulin Matteis, sööme langustiine Centuri kalurikülas, käime Nonza kindluslinnas, sest kuulmata Nonza linna lugusid pole võimalik mõista ei uhkeid ja külalislahkeid korsiklasi ega ka makja (itaalia k macchia, Vahemere maadele iseloomulik liigirikas ja lõhnav võsa) järele lõhnavat Korsikat. Lisaks on lummava Nonza linna rannad erakordse musta liivaga. Enne Bastiasse tagasisõitu degusteerime kohalikke veine kuulsaimal Korsika veiniteel asuvas Patrimoniose piirkonnas (AOP Patrimonio) – sellest väikeses piirkonnas asub aga kokku ligi 40 veinimaja!

Majutus Bastias,  Best Western Bastia Centre 3*

3. REISIPÄEV

PÄEV BASTIAS: VANALINN – EKSKURSIOON LINNARONGIGA – TSITADELL – RISTIJA JOHANNESE KATEDRAAL – BONIFACIO

Hommikusöök hotellis. Tänase päeva pühendame Bastia avastamisele. Bastia (endise nimega Cardo) on Korsika ajalooline endine pealinn, mille peaväljakul leiab igal pühapäeval aset saare suurim antiigiturg. Vaatamata sellele, et Napoleon Bonaparte sündis lääne Korsikal, tänases Korsika pealinnas Ajaccios, ei puudu ka Bastia linna suurimalt ja tähtsaimalt väljakult Napoleoni kuju ja Napoleoni tänav. Napoleoni tänav viib meid tagasi Korsika ajalukku ja meie vanalinna tuuri ajal saate kuulda lugusid Korsika vabadusvõitlusest ja saare kangelasest Paolist.  Peale väikest jalutuskäiku kõige autentsemas linnaosas võtame koos linnarongi, et vähendada jalavaeva ja teha tunniajane ülevaatlik tiir linnale peale. Seejärel sööme maitsva lõuna (ei kuulu hinnapaketti) ja õhtupoole jalutame kitsaste tänavatega tsitadellis, imetleme 17.sajandist pärit Ristija Johannese nime kandvat barokset katedraali, millest on saanud saare üks ikoonilisemaid „postkaarte“. Katedraalis hoitakse aaretena tallel hõbedast  500-kilost Neitsi Maarja kuju ja puust kuju Jeesus ristil, mis leiti merest 1428.aastal.

Majutus Bastias,  Best Western Bastia Centre 3*

 

4. REISIPÄEV

BASTIA – KORSIKA LOODUSPARK – CORTE – ALÉRIA – SOLENZARA – PORTE VECCHIO. MAALILISED RANNAD. KORSIKA MEESTELAUL KOHALIKUS TAVERNIS. 

Varane hommikusöök hotellis. Check-out.  Võtame suuna Korsika looduspargi poole. Ligi 40% kogu saare pindalast ehk 350 000 h hõlmav looduskaitseala asutati 1972. aastal. Looduspark kaitseb tohutul maa-alal unikaalset floorat ja faunat aga ka suures variatsioonis loodusmaastikke imelistes randadest, kaljumägedest kuni soodeni välja. Korsikal kasvavad looduslikult: landel, rosmariin, tüümian, mürt, metsik pistaatsia, agaavid, aaloed. Puudest ja põõsastest: maasikapuud, korgitammed, piiniad, pöögid, hobukastanid, kadakad jpt. Faunas domineerivad linnud: kotkad, rannikulinnud (on ka lunne!)  ja suurematest on kaitse all Euroopa uluklammas (muflon). See on päev, mil saame osa imelistest loodusvaadetest. Teeme peatuse ja jalutuskäigu Corte´is, mis on ühtlasi ka looduspargi keskus. Imetleme siit avanevat maagilist looduspanoraami. Edasi sõidame läbi roomlaste poolt 2500 aastat tagasi rajatud linnast Alériast ja Solenzarast ning jõuame peagi Porto Vecchiosse, kus asuvad Korsika kõige muinasjutulisemad rannad. Teeme kindlasti peatuse mõnes nendest, nagu näiteks Palombaggia ja Tamaricciu.  Kui õhtul ei jõua, siis külastame randu järgmisel hommikul.

Kokteiliõhtu (ei kuulu hinnapaketti) La Taverne du Roi’s, kus saab kuulata korsika a capella meestelaulu pisut kaasaegsemas versioonis – kitarrimuusika saatel.

Ööbimine Porto Vecchios, Maquis et Mer 3*

5. REISIPÄEV

PORTO VECCHIO – BONIFACIO

Varane hommikusöök hotellis. Check-out. Selga-jalga mugavad matkariided ja jalanõud, pähe peakate. Korsika saar tekkis u 250 mln aastat tagasi Vahemerest geoloogiliste protsesside tulemusel üles kerkinud graniidiseljandikust. Ammustel aegadel oligi Korsika tuntud lihtsalt kui „kaljusaar meres“. Korsika maastik seetõttu mägine ja samas nii lummav! Saare kõrgeim tipp Monte Cinto on 2702m merepinnast, mis vallutati alles 1882. aastal. Kindlasti ei vii me kedagi kaljuservale ronima, küll aga teeme kerge jalgsimatka looduskaunitesse kohtadesse on Korsika reisi puhul kohustuslikud. Kohe pärast  hommikusööki alustame u tunniajast sõitu Ospedale loodusparki, kus asub 60 m kõrgune vertikaalse seinana langev Piscia di Ghjaddu kaskaad. Kuna veejuga asub kaljude vahel, siis tuleb sinna umbes 45 min  jalutada. Lõunapaus restoranis (ei kuulu hinnapaketti). Õhtuks jõuame Korsika kõige lõunapoolsemasse linna Bonifaciosse.

Ööbimine Bonifacios,  Best Western Roy d’Aragon 3*

6. REISIPÄEV

PÄEV BONIFACIOS – MERERETK LAVEZZI ARHIPELAAGIS – FIGARI & TANELLA VEINIMAJA. KORSIKA POLÜFOONILISE MEESTELAULU KONTSERT KIRIKUS

Bonifacio on eriline seetõttu, et  asub 70 meetrit merepinnast, kõrgel kaljuserval. Linnas liikumiseks on kaks võimalust: jalutada ja läbida mitmeid treppe, või võtta väike linnarong millelt saab pooleteist tunniga ülevaate linna põhilisematest vaatamisväärsustest. Teeme linnaekskursiooni vanas tsitadellis, mis on linna ajalooline süda ja astume 175 astet alla mööda kuningas Aragoni treppi, külastame meremeeste kalmistut, jalutame majakani. Samuti tutvume vanalinna peamiste vaatamisväärsustega: Pikk tänav, mis on tänaseni kuulus linna kaubandussõlm, Kahe keisri tänav, mis kannavad nii Napoleoni kui Charles V nime; Relvade väljak, kus müüakse täna värsket kala; Genova väravad, mis on siiani linna sissepääsuväravad; bastionimüürid, milledelt avanevad kaunid vaated merele; turuplats, kus näeb ilusa ilmaga teisel pool lahte asuvat teist Vahemere kaunitari – Sardiiniat. Bonifaciot on maininud oma novellis „Vendetta“ ka prantsuse kirjanik Guy de Mountpassant, keda peetakse üheks 19. sajandi parimaks novellistiks.

Bonifacios olles on merereis kohustuslik!  Räägitakse, et Bonifacio on just see linn, kus avalduvad inimeste tugevad tunded Korsika vastu. Tegelikult saab  korsiklastega suheldes selgeks, et just nende kodupaik on Korsika kõige ilusam koht. Pärast merereisi sõidame 20 minutit linnast eemale Figarisse, et degusteerida saare parimat punast veini  – nii arvavad vähemalt kohalikud. Külastame Tanella veinimaja (degustatsioon paketihinnas) . Õhtusöögi (ei kuulu hinnapaketti) sööme sadamarestoranis Terra Cotta, kus kaluriperest pärit omaniku restoranimenüüs on külastajate kõige lemmikvalik on hõrgutav homaar ja kõrvale salat, kuhu on lisatud ohtrasti 500 aastastest (!) oliivipuudest pressitud imemaitsvat õli. Selles restoranis on hästi tunda, et peretraditsioonid nagu näi-teks isalt pojale pärandatud teadmised on Korsikal au sees! Õhtul kirikukontsert St. Dominique katedraalis. Korsiklaste polüfooniline meestelaul on midagi palju enamat kui lihtsalt mitmehäälne a capella. See on sugestiivne ja kaunis, haarates kuulaja jäägitult endasse. Sellel on väga lähedane sarnasus kuulsa Gruusia meestelauluga.

Ööbimine Bonifacios,  Best Western Roy d’Aragon 3*

7. REISIPÄEV

BONIFACIO –  COL DE BAVELLA – AJACCIO 

Hommikusöök hotellis. Sõidame Bonifaciost Ajacciosse, külastades teele peale jäävaid paiku:  ürgset Proprianot ja kaunist Filitosat, kus asuvad 4000 aasta vanused megaliidid. Filitosa megalitiide sünniaeg ulatub teadlaste arvates tuhandete aastate taha – neoliitikumi ning viimased neist on püsti pandud varase pronksiaja algul. Unikaalsed rajatised ja skulptuurid avastas omanik oma maadelt alles 1946. aastal. 1954. aastal algasid süstemaatilised  arheoloogilised kaevamised. Leiud kinnitavad Inimasustuse paikemist juba aastal 3300 eKr. Viie suure megaliidi keskel on enam kui 2000 aasta vanune oliivipuu… See on väga muljet avaldav paik!

Ööbimine Hotel Marina Viva või residence Les Calanques 3*

 1. REISIPÄEV,

 

AJACCIO – PÄEV ON PÜHENDATUD NAPOLEONI JA TEMA PEREKONNA PÄRANDILE KORSIKAL

Hommikusöök hotellis.   Siirdume jalutuskäigule Ajaccios, et saada ülevaade „kõige kuulsama korsiklase“ elust ja perekonna pärandist.

Ajaccio /hääldus: azasjoo/ on asutatud 1492. Aastal ja on tänane Korsika pealinn, kus on nagu juva varem mainitud, Napoleon Bonaparte. Ajaccios ei ole uhkeid triumfikaari ega paleesid nagu Pariisis, aga linn mõjub siiski võluvana. Linnas on palju varjulisi puiesteid, mis ei vii kusagile, aga see-eest on linnas mereäärne promenaad, mis toob kohalikud vanemaealised elanikud jalutama ja omavahel suhtlema. Pealinna nimetatakse hellitavalt ka „keiserlikuks linnaks“  ja nagu heal lapsel mitu nime, nii on ka korsiklaste arvates keiser Napoleoniga pisut üle pingutatud ja Ajacciot hüütakse seetõttu omade seas ka Napolandiks. Tänaseks on see maheda kliimaga linnake mõnus paik elamiseks ja kohustuslik linn külastamiseks.

Napoleoni sündis 15. augustil 1769.aastal Ajaccio vanalinnas ja veetis olulise osa oma tuimast ja vaevalisest lapsepõlvest oma perega just seal. Viimast korda saabus Napoleon 1799. aastal oma kodumajja peale Egiptuse sõjakäiku, aastal 1799. Külastame Napoleoni muuseumi (hinnapaketis) ja Feschi kunstigaleriid (hinnapaketis). Päeva lõpetame jutustusega kohkumatust, kindlameelsest ja kaunist korsiklannast Laetitiast (Napoleoni ema) ja külastame kabelit kuhu nii ema kui ka teised pereliikmed on maetud (Napoleon ise mitte). Päev on pühendatud Napoleoni kogu perele ja juttu tuleb nii tema kaunitest õdedest kui vapratest vendadest. Miks on korsiklaste veres kohustus oma rahva ja vanemate ees vajadus elus läbi lüüa?

Ööbimine Hotel Marina Viva või residence Les Calanques 3*

9.REISIPÄEV

Hommikusöök hotellis. Check-out. Transfeer Ajaccio lennujaama.

Lend: Ajacciost Nice´i kaudu Tallinnasse.

Tere tulemast koju!

HINNAPAKETT SISALDAB

TRANSPORT:

 • 19 kohaline reisibuss Korsikal kogu reisi vältel
 • 2 transfeeri

MAJUTUS:

 • 8 ööd TWIN/DBL tubades 3* hotellis

TOITLUSTUS/DEGUSTATSIOONID:

 • 8 hommikusööki
 • Tanella veinimaja külastus ja degustatsioon (x veini)

ELAMUSED JA ATRAKTSIOONID:

 • Giidiga ekskursioonid: Nonzas, Bastias, Bonifacios, Ajaccios
 • Korsika looduspark
 • Ospedele looduspark
 • Filitosa megaliidid
 • Napoleoni muuseum
 • Feschi kunstigalerii
 • Merereis Lavazzi arhipelaagi
 • Korsika polüfoonilise meestelaulu kontsert
 • Kindlused ja rannad

GIIDI- JA REISIJUHI TEENUS:

 • Eestikeelne giid ja reisijuht kogu reisi vältel

PAKETIHINDA EI KUULU

 • Lennukipiletid ja tasulised pardateenused (sh istekohtade broneerimine)
 • Reisikindlustus (koos reistõrkekindlustusega) on Elamusreiside reisidel kohustuslik.
 • Hotellis tellitud tasulised teenused.
 • Jootraha restoranides.

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 75067214

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee