Aasta lõpp toob enesega alati kaasa kõikvõimalike edetabelite ja pingeridade koostamised.

Millised olid 2017. aasta arhitektuuriliselt kõige silmapaistvamateks hinnatud muuseumid ja näitusesaalid? Kümme parimat on nüüd teie ees:

  1. Araabia Ühendemiraadid said oma Louvre´i – selle suurejoonelise hoone arhitekt on maailma kuulus prantsuse arhitekt Jean Nouvel. Kaheksa aastat Abu Dhabis tehissaarel Saadiyat kestnud ehitustööd olid ehitajatele tõeliseks väljakutseks – 180 meetri kõrguse kupli konstruktsioon koosneb enam kui 8000 terasest „tähekest“, olles otseselt inspireeritud islami kunsti ilmestavatest arabesk-mustritest.
  2. 2007. aastal maavärina poolt maatasa tehtud Peruu pealinnas Limas asunud arheoloogiamuuseum Museo de Sitio C Tello võtab taas külalisi vastu (arhitektid Sandra Barclay ja Jean Pierre Crousse). Keset kõrbe tühermaad asuv hoone sulandub oma sooja liivakarva tooni ja arhailise lihtsusega maastikku.
  3. Arhitektibüroo BIG poolt eeskätt sõjateemaliste näituste esitluspaigana loodud Tirpitzi punker (Blåvand, Taani) põhjustas tohutut emotsioonidetormi seoses svastika sümboolika kasutamisega düünidesse kaevatud valgustatud tunnelite näol. See tulenes otseselt tõsiasjast, et tegu on Teise maailmasõja ajal natsidele kuulunud kaitserajatisega.
  4. Marrakechis avati siin aastakümneid elanud ja siit inspiratsiooni ammutanud legendaarsele moelooja Yves Saint Laurenti majamuuseum. 4000 m2 traditsioonilises magribi stiilis telliskivimustrilise hoone projekteeris Prantsuse arhitektuuribüroo Studio KO.
  5. Kaplinnas avatud Aafrika moodsa kunsti muuseum Zeitz Museum (arhitekt Thomas Heatherwick, kes on ka Londoni ime – Garden Bridge autor) on tõeliselt rabav hoone. Ookeani kaldal Waterfronti piirkonda 1920. aastal rajatud viljahoidlast sai suurim Aafrika nüüdiskunsti eksponeeriv muuseum maailmas ja see on rabav nii seest kui väljast.
  6. Birzeiti linnas asuv Palestiina muuseum (iiri arhitekt Heneghan Peng) torkab silma oma suurepärase keskkonda sulandumise ja terrassaedadega. Konkursi võitmisest kuni hoone valmimiseni kulus kümme aastat, kuid tulemuseks on suurim Palestiina ajalugu ja kultuuri eksponeeriv muuseum maailmas.
  7. Cornwallis asuv Tate St Ives Extension (arhitekt Jamie Fobert) ühendab ühe katuse alla nii maa-alused galeriiruumid kui katuseaia. Muuseum töötab käsikäes Londonis asuva Tate Galeriiga ning eesmärgiks on viia põnevaid näitusi ka pealinnast väljapoole.
  8. Lascaux IV kaljujooniste muuseum (arhitektuuribüroo Snøhetta). Selles moodsas ja lakoonilises vormis hoone on vaid „uks“ pääsemaks maa-alusesse koobasmuuseumi, kus saab vaadata eelajaloolisi, alles 1940. aastal avastatud unikaalseid kaljujooniseid.
  9. Rivesaltes memoriaalmuuseum Perpignanis Prantsusmaal (arhitekt Rudy Ricciotti) on pühendatud siin samas Teise maailmasõja ajal asunud koonduslaagris kannatanud ja hukkunud tuhandetele mustlastele, juutidele, katalaanidele. Endise koonduslaagri varemed ümbritsevad uut muuseumi. Väliselt sarnaneb hoone väga meie ERM-ile, meenutades lennurada. Hoones on vaid siseruumidesse ja -hoovi avanevad aknad ning ainult üks valgusesaar- sisehoov laes.
  10. Londoni V&A muusemi uus sissepääs (arhitekt Amanda Levete) kujutab endast muuseumi suurimat ümberehitust viimase 100 aasta jooksul. 54. mln naela maksma läinud projekti raames on muu hulgas sisehoovi laotud 11,000 käsitsi valmistatud kahhelkivi.

Fotodel: Louvre Abu Dhabis/Museo de Citio/Tirpitzi punker/YSL majamuuseum Marrakechis/Zeitz Museum Kaplinnas/ Palestiina muuseum Birzitis/Tate St. Ives /Lascaux IV kaljujooniste muuseum/ Rivesaltes memoriaal/ V&A muuseum.