Riia portselanimuuseum pakub silmapaistvalt toredat väljapanekut Riia portselanitööstuse ajaloost ja saavutustest kuid lubab ka endal käised üles käärida.

RIIA PORTSELANIMUUSEUM

Riia ajaloolises linnasüdames asuv portselanimuuseum pakub silmapaistvalt toredat väljapanekut Riia portselanitööstuse ajaloost ja saavutustest ning annab huvilistele võimaluse ka ise portselanivalmistamises ja dekoreerimisel töötubades kaasa lüüa. Samas saab näha lustakat multifilmi (muu hulgas inglise ja vene keelsete subtiitritega) sellest, kuidas portselani valmistatakse. Teha koos giidiga või ilma muuseumi ekspositsioonisaalides põnev, ja ilmselt paljudele ka nostalgilist äratundmisrõõmu pakkuv ringkäik. Portselanitootmise algusaeg Riias langeb 19. sajandi keskpaika ja tehas eksisteerib tänini. Näitusesaalides on aga väljas tehase toodang 19. sajandi keskpaigast kuni 90ndate alguseni. Riia portselan oli oma õrnuse, kaunite maalingute ja huvitava disaini poolest kuulus üle terve toonase N. Liidu ning polnud pruutpaari või juubilari, kellele poleks au ja uhkusetundega (kätte saime!) ulatatud kingituseks Riia portselanivabrikus valminud kohvi- või lõunaserviisi. Kuigi vanemate museaalide vanus ulatub enam kui saja aasta taha, on muuseum ise üsna nooruke, tähistades tänavu oma üheteistkümnendat tegevusaastat.

Muuseumi kollektsioon koosneb kaheksast tuhandest eksponaadist ning nende seas on kõikvõimalike tarbe- ja iluasju: klassikalisest lauanõudest, portselankujukeste ja parteikongressideks valmistatud hiigelvaasideni ja Lenini näopildiga seinataldrikuteni välja. Suurima osa kollektsioonist moodustavad aga siiski Riia portselanitehases aastatel 1950-90 valminud esemed, andes täieliku ülevaate tolle ajastu portselanidisainist selle kõige erinevamates väljendusvormides. Samuti saab näha Kuznetsovi portselanitehase (asut. 1841) ja C. J. Jesseni portselanitehase (asut. 1886) tooteid, kuigi nende kollektsioneerimine pole olnud muuseumi prioriteet. Eraldi näitusesaal on nõukogudeaegsel portselanil, nn punanurka kaunistab ajastule iseloomulik patriootilis-parteilise ideoloogilise suunitlusega toodang: vaasid, figuurid, taldrikud. Muuseumi kogud täienevad pidevalt nii erakollektsionääride, annetajate kui ka kunstnike loodud taieste näol.

KÕIK ELAMUSREISIDE KODULEHEL AVALDATUD MATERJALID ON AUTORIKAITSE OBJEKTID JA NEID ON KEELATUD KOPEERIDA VÕI KASUTDA MUUL MOEL ILMA ELAMUSREISIDE LOATA.