MAAGILINE USBEKISTAN: kultuuri- , loodus- ja gurmeereis

AEG: 15.-22.03.2021

REISIPÄEVI: 8

GIID: kohaliku partnerfirma giid (inglise/vene keel)

GIID-REISIJUHT: Riina Luik

TRANSPORT: lennuk, buss, rong

VIISA: alates  01.02.2019 on Usbekistani reisimine eestlastele viisavaba

HIND:  Selgub lennuaegade kinnitamise järel. Informeerime kiirelt läbi Elamusreiside FB-lehe.

REISI TIPPHETKED: TAŠKENT-UNESCO MAAILMAPÄRANDI LINNAD: HIIVA-SAMARKAND -BUHHAARA. ARHITEKTUURIPÄRLID: MOŠEED, MEDRESED, KINDLUSED. AJALOOLINE TOIDUTURG JA USBEKI PILAFI JA LEIVAKÜPSETUSE MEISTRIKLASSID  KOHALIKES KODUDES. USBEKI SIIDIKESKUS. USBEKI AUVÄÄRSEIM VEINIMAJA. FOLKLOORIÕHTU. USBEKI DISAINERITE MOESHOW. UUSAASTA PIDUSTUSED (NAVRUZ).

Usbekistan esindab oma ajalooliste linnade ja kindlustega iidse Siiditee kõige muinasjutulisemat osa – see oli olulisim peatuspaik pikkadele karavanidele, mis tõid kaugest Hiinast Euroopasse siidi, Idamaade vürtse ja vääriskive. See oli piirkond, mis lõikas kasu maailmakaubandusest ning mille tulemina kogutud rikkused lasid kerkida imelistel linnadel ja meelitasid kokku nii oma ala parimaid meistreid, teadlasi ja õpetlasi – materiaalsele küllusele lisandus särav kõrgkultuur, ärgas ühiskondlik vaim ja religioosne autoriteet islamimaailmas.

Meie reisi lõpeb sümboolselt vana-aasta õhtul Navruzi pidustustega.   Sarnaselt paljude Idamaadega, tähistatakse ka Usbekistanis uue aasta algust kevadel, koos looduse õide puhkemisega on – see on uue elu ja uue aasta algus! Aeg, mil isegi kõrb õitseb, linnapargid on täis õite ilu ja lindude vidinat. Uusaastapidustused tähendavad aga inimestele eelkõige pidustusi täis rõõmu, muusikat, tantse ja laule  ning andes meile erakordse võimaluse saada osa nii paljudest Usbekistani rahvakunsti traditsioonidest. Rahvalaulud,  -tantsud, -mängud ja traditsiooniline tänavateater, kauneid rahvarõivaid kandvad inimesed ja hõrgud lõhnad hõljumas tänavate ja turgude kohal…. see on maagiline aeg!

Navruz on ainus aeg aastas, kus valmistatakse usbeki rahvustoitu sumalakki.  Kohalikele on see ka pulmapidude pidamise aeg – on ju kevadine uusaasta algus igas mõttes sümboolne ja õnne toov. Sestap kohtame kõikjal rahvarõivaste kõrval ka kauneid pruutpaare. See on aeg, kus on parimal moel võimalus jälgida (ja miks mitte ka ise osa saada!) ehedast kohalikust elust – inimesed kogunevad perede ja sõpruskondadega parkidesse ja rohelusse ning naudivad hea söögiga kevade saabumist. Kohalik uskumus kõlab: „Kes pidutseb ja on rõõmus Navruzi ööl, on õnnelik ja rõõmus aasta läbi“. Niisiis saame Usbekistanis Navruzi tähistades veel ühe võimaluse olla alanud aastal õnnelik ja rõõmus!

 1. PÄEV: ESMASPÄEV, 15.03.2021

LEND:  TALLINN-RIIA-TAŠKENT

Kogunemine Tallinna lennujaamas. Lend Saabumine Taškenti 20:40. Meid võtab vastu kohaliku reisifirma esindaja.

Transfeer hotelli. Majutus 4 * hotelli Rakat Palace või sarnane.

2. PÄEV: TEISIPÄEV, 16.03.2021

Toitlustus (hinnapaketis): H, L, Õ

Transport: siseriiklik lend Taškent – Urgentš, buss

TAŠKENDI LINNAEKSKURSIOON  – URGENTŠ – HIIVA  (UNESCO)

Hommiksöök hotellis.  Check-out. Kell 10:00 alustame koos kohaliku giidiga tutvumist ajaloolise Taškendi vanalinnaga. Külastame: Hasti Imami väljakut, Kaffal Shoshi mausoleumi (16.saj.), Barak Khan medreset (koraanikool, 16.saj.) ja Djuma mošeed “Khazrati Imam”. Ekskursiooni lõpetame ajaloolisel toiduturul “Chorsu Bazar” (Roheline turg). Lõuna ~13:00 (siin ja edaspidi kõik toitlustuskorrad hinnapaketis v.a alkohoolsed ja mittealkohoolsed joogid). Pärast lõunasööki kell 14:30, jätkame tutvumist kaasaegse Taškendiga, külastame: Iseseisvuse  väljakut, Amir Timuri väljakut, Tarbekunstimuuseumit (siin ja edaspidi kõik tasulised sissepääsud hinnapaketis), Alisher Navoi teatrit ja Väikest mošeed. Kell 18:00 õhtusöök kohaliku köögiga restoranis.

Sõit lennujaama, siseriiklik lend Urgentši (kestvus 1 h). Saabumine Urgentši, transfeer Hiivasse. Ööbimine hotellis Lokomotiv või sarnases.

Horezmi regiooni pealinn Urgentš asub Usbekistani lääneosas, Amudarja  jõe ja Shavato  niisituskanali ääres. Amudarja jõgi (usbeki k k  Amudaryo) saab alguse Afganistanist ja selle pikkus on aukartust äratav  – 2620 km! Jõe vasakule kaldale jääb Karakumi kõrb ja paremale Kõzõlkumi kõrb. Jõe vee hulk on vähenenud nii niisutussüsteemide (eriti puuvilla- ja puuviljakasvatuse tõttu), aurumise ja liiva imbumise tõttu ning jõgi ei jõua enam Araali järveni. Endine Hiva khaaniriigi pealinn jäeti maha 16. sajandil, kui Amudarja jõgi muutis sängi ja linn jäi veeta. Uus Urgentš on rajatud venelaste poolt 19. sajandil aset leidnud Taga-Kaukaasia ja Kesk-Aasia ekspansiooni käigus, mil siia rajati puuvillatootmise keskus.  Linn on seotud kahe võib-olla meilegi tuntud nimega: 9. sajandil elanud matemaatiku, Muḩammad ibn Mūsā al-Khwārizmī (eesti k tuntud al-Horezm), kes oli algebra rajaja ning lineaar- ja ruutvõrrandite looja ning siin sündis traagilise saatusega lauljanna Anna German.

Pärast maandumist Urgentšis, siirdume edasi bussiga siit 32 km kaugusel asuvasse Hiivasse.  Ööbimine Hiivas hotellis Lokomotiv või samaväärses. Õhtusöök kohalikus rahvusrestoranis.

3. PÄEV: KOLMAPÄEV, 17.03.2021

Toitlustus: H, L, Õ

Transport: buss

PÄEV HIIVAS: AJALOOLINE VANALINN ICHAN KALA (UNESCO) – JUMA MOŠEE – KODUNE LEIVAKÜPSETAMINE KOOS PERENAISEGA

Hommikusöök hotellis. NB! Vajalik mošee külastuseks vajalik riietus: pea, põlved kaetud, meestel nõutavad pikad püksid.   Alustame päeva UNESCO kultuuripärandi nimekirja (1990) kantud keskaegses ja imekaunis Hiiva, mis on ühtlasi Horezmi vilajeti (kohalik haldusüksus) pealinn. Hiiva vanalinn Ichan Kala on ümbritsetud võimsa ja paksu müüriga ning see on koht, kus peate korrigeerima oma senist ettekujutust sellest, milline näeb välja „1001 öö muinasjutu“ tegevuspaik  – sest just siia olete te nüüd sattunud! Hiivat peetakse igati õigustatult keskaegse Siidtee „kroonijuveeliks“  – see on linn, mis lummab igat saabujat! Hiiva ajalooline vanalinn on tuntud oma kaunite, kuldsetes toonides telliskividekooriga ehitiste poolest – ajaloolisi hooneid (vanimad pärinevad keskajast, noorimad  18. ja 19. sajandist)  on säilinud 250 ja neist 50 on tähistatud kui ajaloolised monumendid – see on sõna otseses mõttes nagu linnmuuseum, kuid elav! Hiiva kuulus telliskividekoor on rikkalik ja kaunis, hoonetel ehituses  on kasutatud 60 erinevat mustrimotiivi, mille ilus saab nautida keskaegsete mošeede, koraanikoolide, mausoleumide ja ka 19. sajandil rajatud paleede seintel. Juma mošee (reede mošee) ehitati 10.sajandil ning selle suurem ümberehitus leidis aset 18. sajandi lõpus.  Mošee nimi tuleneb araabiakeelsetest sõnadest:  ṣalāt al-jumu‘ah ehk reedene palvus. Palvetuum on suur ja õhuline, seda toetab 213 mustast jalakast nikerdatud piilarit ning erilise müstilisuse annab ruumile palveruumi katusel olevast avast sisse langev valgus. Mošee on ehitatud eelmise mošee kohale ning palvesaali piilarid on nikerdatud väga erinevates mustrites, ka nende vanus  on silmnähtavalt erinev. Tegu on keskaegse taaskasutusega – siin on leidnud kasutust ümberehitamise käigus või maha jäetud mošeede konstruktsioonid, neist vanimad pärinevad 10. sajandist.  Mošee juurde kuulub 33 m kõrgune minarett.

USBEKI LEIVAKÜPSETUSE MEISTRIKLASS. Ja enne kui läheme lõunale, on meil haruldane võimalus külastada üht lahket kohalikku peret ja küpsetada koos perenaisega saviahjus usbeki leiba.  Lõuna. Pärast lõunat jätkame Hiiva avastamist. Õhtusöök kohalikus rahvusrestoranis.  Ööbimine Hiivas hotellis Lokomotiv või samaväärses.

4. PÄEV: NELJAPÄEV, 18.03.2021

Toitlustus: H, L, Õ

Transport: rong ja/või buss(450 km, ca 5 h)

HIIVA- BUHHAARA (UNESCO)  – FOLKLO0RIÕHTU – USBEKI MOESHOW

Hommikusöök hotellis. Check out. Asume teele Hiivast Buhhaarasse. Pärastlõunal jõuame Buhhaarasse, majutumine hotelli, aeg väikeseks puhkuseks. Seejärel seame end valmis põnevaks õhtusöögiga peoõhtuks, mille jooksul saame osa nii hõrgutavatest Usbeki kokakunstist; saame imetleda kauneid Usbeki rahvariideid, kuuleme ilusat idamaist muusikat, näeme sütitavaid tantse ning Usbeki disainerite poolt kohalikust peenest siidist ja puuvillast valmistatud rõivaste moedemonstratsiooni. Nadir Divan-Begi Medreses toimub folklooriansambli “Bukorcha” esinemine. Mängitakse traditsioonilistel kohalikel pillidel: doira, gijak jmt. Näeme ka rahvatantsuansambli esinemist, kes esitavad Fergana klassikalist tantsu, Horezmi rahvatantse, usbeki, tadžiki, kasahhi ja araabia tantse. Tantsude vahepeal toimub Buhhaara (siidi)disainerite loomingu esitlus. Rõivaste valmistamisel on kasutatud siidi ja puuvilla ning kohalikku kuulsat tikkimistehnikat suzanit. Ööbimine Buhhaaras  3* hotellis ASL või sarnases.

5. PÄEV: REEDE, 19.03.2021

 Toitlustus: H, L, Õ

Transport: buss

PÄEV BUHHAARAS (UNESCO) – PILAFI MEISTRIKLASS USBEKI KODUS

Hommikusöök hotellis. Päev alustame tutvudes UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva võluva Buhhaaraga tutvumisest. Käime ära linnamüüril (V.saj), külastame Bolo hauzi mošee (VIII saj.), Poi-Kalyani kompleksi, Lyabi hauzi ajaloolist arhitektuuriansamblit (14.-17.saj).

Buhhaara on iidne linn muistsel Siiditeel, olles üks olulisemaid Pärsia tsivilisatsiooni keskuseid ja jõukas Siiditee linn. Inimasustuse jäljed viivad Buhhaaras 5000 aastat tagasi, linnana on seda esmakordselt märgitud aastal 500 eKr. Buhhaaras on ühtekokku 140 ajaloolis-kultuurilist-arhitektuurilist monumenti ning selle komplekssus ja hästi säilinud ehedus ongi põhjused, miks linn on pälvinud UNESCO tunnustuse. Nagu heal lapsel, on ka Buhhaaral olnud mitmeid erinevaid nimesid ning ajaloolased naljatlevad, et pole teist linna maamunal, mille oleks nii palju nimesid kui sellel linnal. Tänane nimi tuleneb usbekikeelsest nimest Buxoro, mis omakorda tuleneb siin ammustel aegadel kõneldud murdekeelest ja tähendab „jumala poolt õnnistatud paika“.  Lõuna. Pärast lõunat on meil taas haruldane võimalus külastada kohalikku peret, kus toimub Usbeki pilafi meistriklass. Õhtusöögiks meie oma valmistatud  pilaf. Ööbimine Buhhaaras. Buhhaaras  3* hotellis ASL või sarnases. Õhtusöök kohalikus restoranis.

6. PÄEV: LAUPÄEV, 20.03.2021

Toitlustus: H, L, Õ

Transport: buss (kokku u 300 km)

BUHHAARA – GIJDUVAN: USBEKI KERAAMIKA KESKUS – SAMARKAND – KHOVRENKO VEINIMAJA

Hommikusöök hotellis. Check-out. Hommikusöök hotellis. Alustame bussiga teekonda Samarkandi suunas. Esimese peatuse teeme 60 km kaugusel Buhhaarast asuvas Gijduvanis – Usbekistani keraamikapealinnas. Gijduvani keraamika  oli muistsetel aegadel hinnatud kogu Aasias, see oli väärt kaup, mida kaupmehed siit meelsasti edasimüügiks kaasa ostsid. Gijduvani polükroomne ja ülimalt kvaliteetse glasuuriga keraamika on hästi ära tuntav oma geomeetriliste, taimi ja linde kujutavate mustrite ja kaunite värvide poolest. Täna ei ole linnakesel enam sellist tähtust kui sajandeid tagasi, kuid keraamikakunst elab siin siiski edasi. Pärast keraamikatöökoja külastamist jätkame teekonda Samarkandi suunas. Enne õhtusööki avaneb meil aga tore võimalus mekkida Usbeki veine Khovrenko veinimajas, mis asutati juba tsaariajal ning kus veinivalmistamise traditsioonid on taas ellu äratatud.  Õhtusöök kohalikus restoranis (hinnapaketis). Ööbimine Samarkandis 3* hotellis Jakhon Palace või samaväärne.

7. PÄEV: PÜHAPÄEV, 21.03.2021

Toitlustus: H, L, Õ

Transport: buss, rong

AJALOOLINE SAMARKAND (UNESCO) – TAŠKENT – UUSAASTAPIDUSTUSED (NAVRUZ) RAHVUSRESTORANIS

Hommikusöök hotellis. Linnaekskursioon Samarkandis. UNESCO kultuuripärandi linnade nimistusse kuuluv Samarkand  on samanimelise vilajeti keskus, olles üks vanimaid püsivalt asutatud linnu Usbekistanis (asutatud 8.-7. saj. eKr) ja suurima rahvaarvuga linnu Kesk-Aasias. Tänapäeval  on Samarkand Usbekistani suuruselt teine linn. Samarkand asub muistsel Siiditeel ning 14. sajandil oli see Timuri (Tamerlane) impeeriumi pealinn ning perioodil, mida tuntakse Timuri-renessansina, sai sellest kogu piirkonna olulisim religioosne keskus. Linna arhitektuuriliseks pärliks ongi kolmest koraanikoolist (medresest): Ulugh Beg, Tilya-Kor ja  Sher-Dor) ümbritsetud suursugune Regisatani väljak. Külastame ka imekaunist, kolme kupliga Bibi Hanumi mošeed. See rajati 15. sajandil Timuri valitsemise ajal ja kannab valitseja lemmiknaise nime. Mošeed ehitati kiirustades, selle ehitamisel tehti palju vigu ning hoonet ehitati seepärast korduvalt ümber ja toestati. Olles küll ambitsioonikalt kogu toonase islamimaailma suurim ja olulisim  mošee, tabasid seda nii iseeneslikud varingud, liiga tegid maavärinad ning see lõppes sellega, et muutudes palvetajatele eluohtlikuks, jäeti pühakoda maha… Suursugune arhitektuuripärl tehti korda nõukogude ajal. Samarkandis on huvitav tänav – Shakh-i-Zinda prospekt, mis on palistatud mausoleumidega ning seal asub ka imekaunis Timuri dünastia mausoleum Gur-e Amir (pärsia k  kuninga haud). Siia on maetud nii Tamerlane ja tema abikaasa, (Tamerlane sai surmavalt haavata 1405 sõjaretkel Hiina vastu, Shahrisbazis ning maeti algul sinna, tema eluajal rajatud mausoleumi), tema pojad šahh Rukh ja Miran-šahh, pojapojad ning Timuri õpetaja ja mentor Sayyid Baraka. 1868. aastal vallutasid Samarkandi Vene väed ja see liideti Venemaa keisririigi koosseisu. 2001. aastal lisas UNESCO linna maailmapärandi nimistusse. Lõuna (võib olla ka toidupakk rongis), seejärel sõit rongiga Taškenti (300 km, 4h 30 min).  Saabumine Taškenti, majutus hotelli, aeg väikeseks puhkuseks ja enesekorrastuseks. Õhtul suundume kohalikku restorani, et tähistada Usbeki uut aastat Navruzi meeleoluka õhtusöögi ja rahvusliku programmiga.  Ööbimine Taškendis hotellis Rakat Plaza või samaväärses.

8. PÄEV, ESMASPÄEV, 22.03.2021      

Toitlustus: H

Transport: transfeer lennujaama, rahvusvaheline lend

Hommikusöök hotellis. Check-out kell. Transfeer lennujaama. Kell 08:40 lend Taškent-Riia-Tallinn.

Tere tulemast koju.

PAKETIHINDA KUULUB

 • Rahvusvaheliste lendude lennupiletid: Tallinn – Riia – Taškent – Riia – Tallinn
 • 1x siselend Taškent-Urgentš
 • 2x Economy klassi rongipiletid: Hiiva-Buhhaara ja Samarkand-Taškent
 • Mugavustega reisibuss transfeerideks ja ringreisiks Usbekistanis
 • 6x majutust 3 * tärni hotellides
 • 7x hommikusööki
 • 6x lõunasööki
 • 6x õhtusööki (sh õhtusöök Usbeki peres, õhtusöök koos folkloorishow´ga ja Navruzi õhtusöök koos kultuuriprogrammiga).
 • NB! Ühegi söögikorra juurde ei kuulu alkohoolsete ja mittealkohoolsete jookide maksumus ja tipp teenindajatele.
 • Veinidegustatsioon Khovrenko veinimajas
 • Kõik tasulised sissepääsud muuseumitesse, kindlustesse vmt.
 • Linnaekskursioonid: Taškendis, Hiivas, Buhhaaras, Samarkandis
 • Keraamikatöökoja külastus Gijduvanis
 • 2 toiduvalmistamise meistriklassi: usbeki leiva küpsetamine ja usbeki pilafi valmistamine
 • Folkloori show
 • Usbeki disainerite moeshow
 • Kohalik giiditeenus (inglise k)
 • Eestikeelne giid-reisijuht

NB! Siselendude ja rongipiletite vormistamiseks palume koos broneeringuga saata kehtiva passi skaneeritud koopia.

PAKETIHINDA EI KUULU

 • Reisikindlustus (koos reistõrkekindlustusega) on Elamusreiside reisidel kohustuslik.
 • Alkohoolsed- ja mittealkohoolsed joogid söögikordade juures (kui giid-reisijuht ei ütle teisiti)
 • Jootraha kohalikule giidile, bussijuhile (kogume sularahas lennujaamas 25 EUR inimese kohta)
 • Hotellis või lennukis tellitud tasulised teenused.
 • Pildistamistasu muuseumites video-või fotokaameraga  $ 5 (telefoniga pildistamine on tasuta)

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 75067214

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!