AEG: august 2021

REISIPÄEVADE ARV: 9 PÄEVA (7 kohapeal)

GIID: kohalik partnerfirma giid (inglise ja vene keel)

GIID-REISIJUHT: Riina Luik

TRANSPORT: lennuk, Mercedes Sprinter väikebuss

GRUPI SUURUS: min. 12 / maks. 16 

VIISA: Elektroonilise viisa vormistamiseks palume saata värviline passikoopia hiljemalt 1 kuu enne reisi algust ning teatada oma amet ja sünnikoht (linn, riik).
Viisa hind  30 €

HIND: 1425 € (Twin Room), 1579 € (Single Room)

Aserbaidžaan on sihtkohana äärmiselt põnev, mitmekülgseid elamusi pakkuv ja silmaringi avardav reisisihtkoht. Need, kes seal nõukogude ajal käinud, ei tunne seda riiki ilmselt äragi – nii palju on muutunud, riik on jõudesalt edasi arenenud. Eriti huvitavaks teeb palju rännanutele võrdlus lähinaabrite Gruusia ja Armeeniga – igal oma nägu, kuid samas ka palju ühist. Meie nädalane reis annab erakordse võimaluse külastada riigi kauneimaid ja huvitavamaid paiku palju kaugemal tuledesäras kenitlevast Bakuust, teha retki loodusesse ja külastada paiku, kuhu ei vii mitte iga turismimarsruut. Kindlasti pakuvad ajaloo – ja kultuurimälestiste kõrval suure elamuse Suur-Kaukasuse nõlval asuva maailma ühe suurima teleskoobiga taevalaotuse uurimine ja lähem tutvus kuulsate Aserbaidžaani tõuhobuste kasvatuse külastamine – on ju aserid kuulsad kui ülihead ratsutajad. See on ka võimalus teha tutvust ja maitsta suurepärast aseri kööki, nende kuulsat pakhlavad ja dolmasid. Aserbaidžaan asus ajaloolisel siiditeel ning meil on võimalus külastada ka tänini tegutsevat siidikaubaubanduse keskust. See on reis, mis võimaldab põhjalikult tundma  ja tunnetama õppida üht äärmiselt köitvat maad.

REISI TIPPHETKED: 2 UNESCO MAAILMAPÄRANDI NIMEKIRJA KUULUVAT OBJEKTI: BAKUU VANALINN & GOBUSTANI RAHVUSPARK.  ARHITKUURI- JA KULKTUURIPÄRLID: IIDNE JA MODERNE BAKUU. ZOROASTRITE TULETEMPEL – IIDSED KALJUJOONISED – „PÕLEVAD MÄED“ – MUDAVULKAANID –  IIDNE PEALINN SHAMAKHI – SHAMAKHI OBSERVATOORIUM – KÄSITÖÖMEISTRITE LINN LAHIJ – EHEDAD IDAMAISED MAITSEELAMUSED – RATSAHOBUSTE KESKUS – TUFANDAGI MÄGIKUURORT – VÕRRATUD PALEED JA KAUNID MOŠEED – LOODUSRETKED.

ÖÖBIMISED AINULT 4 JA 5 ∗ HOTELLIDES, KÕIK SÖÖGIKORRAD JA SISSEPÄÄSUD HINNAS! 

PÜHAPÄEV, 2.august 2020

Kogunemine Tallinna Lennujaama infoleti juures kell: 19:30

Lennud

BT 318 21:15 Tallinn – 22:05 Riia

BT 732 22:45 Riia – 03:20 (+1) Bakuu

ESMASPÄEV, 3.august 2020

Saabumine Bakuusse, transfeer hotelli Sapphire Bayil 4* (või samaväärne). Lühike uinak. Hommikusöök hotellis. Kell  10:00 alustame oma päeva Bakuu vanalinnaga tutvumisest.

EKSKURSIOON BAKUU VANALINNAS 

NB! Kes soovivad sisse astuda mošeesse, palun kaasa võtta rätt või sall, meestel palun jalga pikad püksid.

Bakuu on Aserbaidžaani Vabariigi pealinn, olles kogu riigi kui ka Kaspia regiooni ja Kaukaasia piirkonna suurim linn (elanikke ~ 2,4 mln). Lonely Planeti küsitluse järgi kuulub (öise)meelelahutuse TOP10 linna sekka maailmas. Bakuu ajalooline vanalinn (Icheri sheheri), mis pole oma 22 h küll võrreldes ülejäänud linnaga (44 000 h) suur, on aga see-eest värvika ajalooga ja arhitektuuriliselt kaunis. Vanalinna on koondunud nii linna, kui kogu Aserbaidžaani jaoks olulised ajaloolised ja arhitektuurilised mälestusmärgid ning meie reisi esimene päev annab meile võimaluse imetleda neid nii väljast kui seest. 2000. aasta detsembris kanti Bakuu vanalinn  ja selles arhitektuuripärlid Shirvan-šahhi palee ja 1000 aastane Neitsitorn ja keskaegne palee võeti riikliku kaitse alla 1964. aastal  ja kanti UNESCO arhitektuuriväärtuste nimistusse 2000. aastal. Shirvani šahhidele kuulunud palee ja selle lähiümbrus on linna vanim  inimasustatud piirkond ning tekkis 15. sajandil, mil tehti otsus tuua senine pealinn Shamakhist üle Bakuusse ja algasid ehitustööd. Palee on vaieldamatult keskaegse arhitektuuri üks säravamaid pärleid kogu Aserbaidžaanis. Palees on mitu osa: paleeruumid, Divanhane (vastuvõturuumid), hauakambrid, šahhi mošee, Seyid Yahya Bakuvi mausoleum (nn dervišide mausoleum), teenijate ja vaisõdurite kompleks, köögid, veereservuaar ja kümbluskompleks, väravad ja vahitornid jne. Sellist arhitektuuristiili nimetakse kokkuvõtvalt Širvaani-Absheroni koolkonnaks. Palee ja Neitsitorn on nii olulised, et need on ka 10,000 manati (kohalik rahaühik) peal. Kunagisest võimsast linnamüürist ja vahitornidest-väravatest on tänaseks järel vaid riismed, kuid kunagi oli see kõik osa Bakuu kindlusest, mille müürid oli veel möödunud sajandi 20. aastatelgi nii korras, et neil kõndides sai keskaegsele linnale tiiru peale teha. Vanalinnas on mitmeid paleesid, mošeesid, kaubajaamu (karavanseraisid), saunu ja turge. Ringkäigu ajal näeme ja/või külastame (kõik tasulised sissepääsud paketihinnas): ajaloolisi linnamüüre, Neitsitorni, Multani ja Buhaara karavansaraisid, saunu, Mahammadi, Djame´i ja Ashuri  jmt. mošeesid, Idamaade muusikateatrit (Mughami teater), miniatuursete raamatute muuseumit ja Shirvan-šahhide paleed.  

Lõuna. (Siin ja edaspidi kuuluvad kõik toidukorrad hinnapaketti). NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Pärast lõunat siirdume kuulsale ja väga kaunile Bakuu promenaadile ning külastame Mini-Veneetsiat (hinnapaketis). Bakuu promenaad on ühtviisi armastatud nii linlaste endi kui turistid poolt ning annab võimaluse imetleda linna kogu selle ilus. Kõige võimsamat muljet pakub õhtupimedus, mil linn tuledesära ja valgusmäng peegeldub vastu Kaspia mere voogudest.  Kogu promenaadi pikkus on 25 km ning see on täis kõikvõimalikke meelelahutusi pakkuvaid, istumis- ja toidukohti. Siinstelt kaidelt saab minna lõbusõitudele. Mini-Veneetsias saab sõita paadiga linnas piki kunstlikult loodud jõgesid ja imetleda koskesid ehk imetleda seda, mida kõike saab suure rahaga teha, kui aga soovi on.

Kuni õhtusöögini aeg puhkuseks. Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Ööbimine Bakuus Sapphire Bayil 4* või samaväärne.

TEISIPÄEV,  4. august 2020

VÄLJASÕIT GOBUSTANI RAHVUSPARKI

Hommikusöök hotellis. Kell 09:00 alustame bussiga reisi Gobustani. Selga-jalga mugavad riided/jalanõud, peale päiksekaitse kreem, pähe kaitsev peakate.

Veidi enam kui 60 km kaugusel pealinnast Bakuust asuv Gobustani rahvuspark (UNESCO looduspärandi nimekirjas) on haruldane ja kaunis piirkond, mille rikkus ei seisne ainult haruldastes arheoloogilistes  mälestistes – arvukates kaljujoonistes (petroglüüfid), vaid ka maapõuest välja purskuvates mudavulkaanides ja „põlevates mägedes“  – maa seest välja immitsevas pidevalt põlevas gaasis.  Kaljujooniste hulk on muljetavaldav – kokku on leitud 6000 joonist, mis kujutavad kõige erinevamal ja rikkalikumal moel inimeste elu-olu 5000-20 00 aastat tagasi ehk aega, mil Balti riigid ja suur osa Euroopast oli veel kaetud mandrijääga  (viimane jääaeg ca 12 000 aastat tagasi). Gobustani petroglüüfid kujutavad nii rituaalseid tantse, jahipidamist, kalapüüki, härjavõitlust, sõjalaevu, sõdalasi, kaamelikaravane, pilte taevalaotusest ja päikeses, toonast floorat ja faunat. Need, tänases päevas võib-olla üldse mitte konteksti sobituvad pildid kirjeldavad aega inimkonna ajaloos, kus klimaatilised tingimused olid sootuks teised kui need on täna: lõppenud oli jääaeg ja läbi Suur veeuputus. Maailm nägigi välja teistsugune ja  kliima oli kuumem. Piirkonna inimasustuse alguseks peetaksegi Suure veeuputuse järgset aega. Gobustani piirkond oli inimasustatud koobaslinnadega ja siit on leiutud mitmeid matusepaiku. Aastatel 1961- 2002 külastas Gobustani regulaarselt tuntud Norra maadeavastaja ja antropoloog Thor Heyerdhal, otsides neilt kaljujoonistelt jumal Odini jälgi. Kui oleme kaljujoonised ära vaadanud, sõidame imetlema looduse kätetööd – mudavulkaane. Aserbaidžaanis asub maailma ca 800 mudavulkaanist tervelt 350, neist 140 asub Kaspia mere põhjas ning 8 saart Bakuu lahes on tekkinud mudavulkaanide tegevuse tagajärjel. Suuri mudavulkaane on kokku 50 (kõiki mudast pulbitsevaid mägesid ei peeta siiski vulkaanideks) ja need ole oma nime saanud asjata – alates 1810. aastast on need pursanud 200 korda, kõrgeim purse oli Garsu vulkaanil, mis ületas 100 meetrit.

Lõuna.  NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Pärast lõunat siirdume kohalikku sporthobuste klubisse Cidir Atciliq Merkezi. Aserbaidžaanis on väga au sees ja levinud nii hobuste võidusõidud, kunstratsutamine kui ka hobustel mängitav võistkondlik mäng – Chovken. See on vana, valdavalt aristokraatide seas viljeletud mäng, mis eeldas head ja hästi treenitud tõuhobuste olemasolu. Tänapäeval mängitakse Chovkeni Aserbaidžaanis, Iraanis, Tadžikistanis ja Usbekistanis. 2013. aastal nimetati Chovken UNESCO kultuuripärandi nimekirja kui kiiret kaitset nõudev nähtus. 2017. aastal omistas UNESCO ümber Chovgan´iks  ja kinnitas selle päritolumaaks Iraani.

Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Kell 20:00 alustame tagasisõitu Bakuusse. Ööbimine Bakuus Sapphire Bayil 4* või samaväärses.

KOLMAPÄEV, 5. august 2020

GABALA  – SHAMAKHI (SHIRVANIDE IMPEERIUMI PEALINN) – SHIRVAN-ŠAHHI PALEE  – VAIKNE JÄRV – DIRI BABA MAUSOLEUM – JUMA MOŠEE – SHAMAKI OBERVATOORIUM

Hommikusöök hotellis. Check out. Kell 08:30  alustame sõitu Gabala piirkonda.

Sõit Aserbaidžaani loodeossa pakub kuhjaga kauneid vaateid, maastike ja isegi kliimavöötmete vaheldumist: Sõidame läbi poolkõrbest, üle mägede ja orgude, metsade ja aasade  – näeme suurepärast läbilõiget Aserbaidžaani rikkalikust loodusest. Shamakhi on Aserbaidžaani territooriumil asuv iidne linn, mille sünniaeg on dateeritud 5.sajandiga eKr. 9.- 16. sajandini oli see Shirvanide impeeriumi pealinn (kuni see viidi üle Bakuusse) ja siin asus nende uhkeim palee. Shirvanide dünastia valitsemise ajal peeti seda Oriendi (ajalooline termin Ida kohta) kauneimaks linnaks. 18. sajandi keskpaigast alates oli see  Shamakhi khaaniriigi keskus. Linnakese peamine arhitektuuriline maamärk on Gulistani kindlus (11.-12.saj) – viimane hoone, mille Shirvanide dünastia rajas, et oma pealinna kaitsta. Samavõrd huvitav on Yeddi Gumbezi (tõlkes “seitse kuplit“) mausoleum, kuhu on maetud arvukalt Shamakhi valitsejaid,  Juma peamošee (10. saj., rekonstrueeritud 19. saj.), arvukalt avalike hoonete ja linnapaleede varemeid 10.- 17. sajandist. Tänane Shamakhi on tunnustatud veinivalmistamise ja käsitöö vaipade keskus. Piirkond on tuntud kohana, kust pärinevad mitmed Aserbaidžaani poeedid.  Otse Shamakhi lähistel asuvad Pirquli aheliku lumised tipud ning see on ainus paik kogu soojas Aserbaidžaanis, kus saab nautida talvemõnusid.

Külastame/vaatame:

 • Sufi derviši Diri Baba mausoleumi
 •  Juma mošee
 • Vaikne järv
 • Shirvan-šahhi palee
 • Shamakhi astrofüüsika observatoorium

Shamakhi observatoorium avati 13.01.1960 ja 1991. aastal anti sellele suure Pärsia päritolu polümaadi, matemaatiku ja astronoomi Nasir al-Dina al-Tusi nimi. Siin asuv Saksa teleskoobi peegli diameeter on 2 m, see oli siia paigutudes suurim Lõuna-Kaukaasias ja on tänaseni maailmas üks suurimaid.  Observatoorium on eelkõige spetsialiseerunud tähefüüsikale, päikesesüsteemi taevakehade uurimisele ja päikesefüüsikale. Uurimisvaldkondade hulgas on ka kosmoseilm, astronoomia ajalugu, teoreetiline astrofüüsika, kosmoloogia, helioseismoloogia, raadioastronoomia, taevamehaanika, galaktikad ja inimese loodud satelliitide liikumine. Observatoorium on rahva seas tuntud pühade ja tähtpäevade täpse aja määrajana. Üks aserbaidžaanlaste olulisemaid pühi on novruz bayramı, kevadine pööripäev. Kevade alguse täpse hetke teatab meediale observatoorium.

Vaikne järv on looduskaunis koht, kuhu on rajatud riigi uusim luksuskuurort

Marazas külastame sufi-derviši Diri Baba mausoleumi, mis asub vanal kalmistu. Paik on olnud palverändurite ja imedesse uskujate seas atraktiivne juba 17. sajandist.

Juma mošee on vanim ja suurim mošee Aserbaidžaanis. Legendi kohaselt ehitati see 8.sajandil, mil Shamakhi valiti Araabia kalifaadi residentslinnaks ning seda kinnitab ka mošee peaukse portaalil olev aastaarv 744 AD. Igal juhul on tegu kogu Kaukaasia piirkonnas ühe vanima mošeega.

Lõuna. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Pärast lõunat alustame teekonda Lahijh´isse (Lahic), võttes suuna Ismayillile – ühte kaunimasse maanurka kogu Aserbaidžaanis, mis asub Suure Kaukasuse aheliku jalamil. See on paik, mille imeline loodus pakub pidevalt põhjust kaamera järele haarata: võimsad mäed, mägijõed, järved, kosed…  Meie tee viib läbi Lahij asulasse, mis on kohalik haldus- ja kommertskeksus. See kaunis munakivisillutisega ja muust Aserbaidžaanist oluliselt erineva arhitektuuri poolest (kivid-palgid) on kui minek ajas tagasi, kuid seda üldse mitte halvas mõttes. Põhjus on tegelikult palju proosalisem – need majad peavad maavärinale hästi vastu. Ehe elu ja selle rahulik kulg on otsekui palsam maailma rutakuse vastu, mis kõik olnu kiiruga ajaloo prügikasti tuulab. See on meie reisi kõige romantilisem peatuspaik, seda kohe kindlasti.

Lahijh on tuntud heade vaibakudujate, seppade, puunikerdajate, vask- ja plekkseppade poolest. Lahic oli vanasti vasekaevanduse keskus, kuid kui vasemaak otsa lõppes, tuli kohalikel endale ise väiettevõtlusega tegelema hakata, et pere ära toita. 20. sajandi alguses tegutses siin u 120 vaskseppade töökoda, kes kõik päevast päeva laua- ja kirikunõusid valmistasid. Ajaloomuuseumis väljas olevad kaunid sepistööd on enamikus just siinsete meistrite valmistatud. Ajaloomuuseum, mis asub endises mošees, muutus 1992. aastal “Alibaba koopaks“, kus aardeid juba jagub…

Õhtusöök Gabalas. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Check in. Ööbimine Qafqas Resort Hotel 5*.

NELJAPÄEV,  6. august 2020

GABALA  –  TUFANDAGI KUURORT – YEDDI GOZELI KOSK – NOHURGOLI JÄRV

Hommikusöök hotellis. Kell 09:00 alustame tutvumist Gabalaga.

Gabala on Aserbaidžaani üks kaunimaid piirkondi ja eelkõige tuntud muinasajaloo leidude ja mälestusmärkide poolest.  Muistne linn Kabbalah (Qabala) oli Kaukaasia Albaania pealinn 600 aastat.  Sellest ajajärgust, mil Gabala oli riigi „väravateks“ pärinebki enamik nähtavaid varemeid. Kuid ajalookihitused on ladestunud muidugi märksa pikema aja jooksul. Lisades siia kauni looduse, polegi imestada, et kõik Aserbaidžaani külastavad turistid jõuavad varem või hiljem siia.

Külastame/näeme:

 • Gabala linna
 • Tufandagi mägikuurort
 • Keskmise raskusega retk Yeddi Gozel (7 kaunitari) kose juurde
 • Retk Nohurgol´i järve ääres

Tufandagi mägikuurortis käib elu aasta ringi ja selleks pakub ilus loodus, suurepärased panoraamvaated mäe tipust, kuhu viib maailma pikim köisraudtee, suurepäraseid võimalusi. Tipphooajal talvel teenindatakse siin päevas ca 3000 inimest.

Lõuna. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Pärast lõunat teeme keskmise raskusega jalgsi retke “Yeddi Gozel” kose juurde. Ronimine ei pruugi olla just väga kergete killast, kuid avanev vaatepilt tasub end kuhjaga ära. Seejärel läheme Chukhuri – Gabala arheoloogiliste väljakaevamiste piirkonda, kus asus Gabala inimasunduse vanim osa.

Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Ööbimine Qafqas Resort Hotel 5*

 

 

REEDE, 7.august 2020

GABALA  – SHAKI: SHAKI KHAANI PALEE – SIIDIKAUBANDUSE KESKUS – ALBANIA TEMPEL – PAKHLAVA TÖÖTUBA.

Hommikusöök hotellis. Check Out. Kell 09:00 alustame sõitu  Shakisse.

Shaki on üks Aserbaidžaani ja kogu Kaukaasia piirkonna vanimaid linnu, ja mis oli 1.saj. AD  Kaukaasia Albaania suurim linn. Kuni 1968. aastani kandis linn nime Nukha. Nimi tuleneb Iraani päritolu hõimudelt, kes vallutasid siinsed alad juba pronkisjal. Hiljem kuulus see Armeenia printsidele, kes olid Gruusia Bagrationide dünastia asevalistejateks antud piirkonnas. 1813. aastal Shaki khaaniriigile jõupositsioonilt peale surutud Gulistani lepinguga läksid alad Vene tsaaririigile. Shaki khaaniriik loodi 1743. aastal valitseja Nader Shahhi poolt. Khaaniriik oli tugevaim feodaalriik kogu piirkonnas aj õilmitses ka majanduslikult.  Just siis tehti algust siidikaubandusega.  Shaki Khaani palee (1762) on unikaalne ehitis, mis on valminud ilma ühegi naelata! Kaunid klaasvitraažidega aknad toodi aga kohale Veneetsiast. Shakis asus kunagi võimas kindlus “Tule-ja-vaata“ (Galarsan – Gorarsan), millest tänaseks on järel kahjuks vaid rusud, kuid ometi annab aimu möödunud aegade vägevusest, mil linna peeti vallutamatuks. Thor Heyerdahli huvitas tema avastusretkedel Aserbaidžaani eriti Albania tempel Kishi külas (1.-2. saj. AD). Auväärsele  mehele on külas isegi büsti püsti pandud.

Külasteme /näeme/kogeme:

 • Linnaekaskursioon Shakis
 • Shaki khaani palee
 • Galarsani-Gorarsani kindluse varemed
 • Siidikeskus
 • Albania tempel Kishis
 • Palhkava töötuba

Lõuna. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Pärast lõunat loodame suu magusaks teha siinse mesimagusa maiuse – pakhlavaga. Shaki pakhlava on hinnatud kogu Aserbaidžaanis. Loodame näha ka nii selle valmistamist pakhlava töötoas.

 Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Ööbimine Sheki Park Hotel 4*.

LAUPÄEV, 8. august 2020

SHAKI – BAKUU. MODERNE BAKUU  – BUSSIGA LINNATUUR

Hommikusöök hotellis. Check Out. Kell 08:00 alustame sõitu Bakuusse.

Saabumine Bakuusse. Check-in Sapphire Bayil Hotel 4*. Pärast kiiret enesekorrastust, siirdume bussiga linnaekskursioonile.

Bakuu panoraam. Oleme paigas, kust avaneb suurepärane panoraamvaade kogu linnale, kuid siin asub oluline ajalooline monument – memoriaal 1918. aastal Bakuu lahinguna tuntud tapluses Aserbaidžaani-Türgi ja Vene-Armeenia vägede vahel peetud lahingus hukkunuile. Siia on maetud aserid ja türklased, kuid ka hilisemad märtrid ja kangelased, kes hukkusid taasiseseisvumise nimel 90ndatel.  Kaunis mäe otsas asuv parkmets on linlaste jaoks ka muidu armastatud koht.

„Tuleleegid“ ehk Flame Towers on Bakuu kõrgeimad pilvelõhkujad (190 m). Kolmest kõrghoonest („Ida“, „Lääs“, „Lõuna“) koosnevas kompleksis asuvad apartemendid, hotell ja kontorid. Nende rajamine läks maksma ümmarguselt USD 350 mln. Ehitamist alustati 2007. aastal ja need valmisid aastal 2012. Hoone välisseinu katvas klaasis on 10,000 LED lampi, mis  lubavad hooneid pilkupüüdvalt valgustada.

Lipuväljak. Otse linna südames asuv hiiglaslike mastaapidega väljaku keskmes on lipuvarras (kõrgus 162 m) ja rahvuslipp – nagu väljakule kohane, samuti hiiglaslike mõõtmega. Tegu pidavat olema maailma suurima riigilipuga (35×70 m). Kogu konstruktsioon kaalub kokku 220 tonni.  2010. aastal kantigi lipumast ja lipp Guinessi rekordite raamatusse.

Bakuu Kristallpalee on arhitektuuriliselt pilku püüdev uusehitis, kus toimuvad nii spordiüritused kui kontserdid ning püstitati 2012. aastal Bakuus toimunud Eurovisiooni  lauluvõistluse jaoks. Hoone fassaad on kaetud samuti LED-lampidega, mis võimaldab kasutada efektset valgusmängu.

Aserbaidžaani vaibamuuseum loodi 1967. aastal ja see oli väidetavalt maailmas esimene vaibamuuseum, kus hakati tegelema süstemaatiliselt käsitöövaipade kogumise, hoidmise ja teadustööga. Muuseumi kogudes on aga ka enam kui 10,000 keraamika- metallikunsti eksponaati, millest vanimad pärinevad 14.sajandist, pronksiajastu ehteid, vaipu 17. – 20.sajandini, rahvarõivaid, tikandeid jpm. tarbekunsti esemeid. Muuseumis asub Aserbaidžaani vaipade teaduslik uurimiskeskus.

Aeg puhkuseks. Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte. Ööbimine Sapphire Bayil Hotel 4*.

 

 

PÜHAPÄEV, 9.august 2020

ABSHERONI POOLSAAR: ATESGAH – „PÕLEVAD MÄED“ – DENDROPARK – ROHELINE TURG (TOIDUTURG) – HEYDAR ALIJEVI KESKUS

Hommikusöök hotellis. Kell 09:00 alustame bussiga tuuri Absheroni poolsaarel.

Absheroni poolsaar on oluline mitmes plaanis: nii erilise loodusnähtuse – „põleva maa“ poolest, ajaloolisest aspektist kui ka arhitektuuriliste vaatamisväärsuste poolest.

Igavese tule tempel – Ateshgah.  Vaid 30 km kaugusel Bakuust, Surakhanis asuv Ateshgah on tuntud üle kogu maailma ja seda kahel põhjusel: siin saab näha unikaalset geoloogilist nähtust – maapõuest immitseb välja gaas, mis õhuga reageerides süttib, tekitades „igavese tule“ ja „põleva maa“ efekti. See nähtus oli ideaalne tuletempli rajamiseks. Täna alles oleva templi rajati 17.-18.sajandil Bakuus elanud hindude (sikhide usulahk) poolt. Kuid tegelikult on templipaiga ajalugu märksa pikem – esimese tule-templi rajasid siia juba zoroastrid (õpetus põhineb prohvet Zarathuštra õpetusel) tulekummardajad. 6.- 4.saj. e.m.a Pärsias tekkinud monoteistlik usundis oli elaval tulel usurituaalides keskne koht. Pärast islami teket ja levikut siinkandis, Zoroastrite tempel hävitati, enamik neist rändas Indiasse. Kuid 15.-17.saj.hakkasid siia koos Indiakaubalaevadega saabuma Hindu-tulekummardajad, muutes selle oma palverännukohaks. Nad lammutasid zoroastrite templi ja rajasid oma, vanim säilinud templiosa on aastast 1713. Keskne tempel rajati 1810. 18. sajandil täiendati kompleksi teiste templite, keldrite ja karavansairaiga.

Mardakanis asuv dendropark rajati 1926. aastal kuulsa botaaniku N.I.Vavilovi poolt. Kuna kohalik pinnas oli väga vilets, toodi pargi rajamiseks muld muudest Aserbaidžaani piirkondadest ja kasutusele võeti kunstlik niisutussüsteem. Ka tänasel päeval peetakse seda üheks riigi kaunimaks ja liigirikkamaks pargiks. Eriti hinnatud on siinne arboreetum (puude ja põõsaste kollektsioon).

Lõuna. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Pärast lõunat siirdume Rohelisele turule nautima idamaise turu värvikirevust ja rikkalikkust. Anname aega sooritada meelepäraseid sisseoste.

Heydar Alijevi keskus on meie reisi viimane külastuspaik.  Selle võrratu arhitektuuriime loojaks on kogu maailmas kõrgel hinnatud ja kõikvõimalike tiitlitega pärjatud Iraagi-Briti arhitekt ja disainer Zaha Hadid (1950-2016). Peahoones asub kolm institutsiooni: Heydar Aliyevi muuseum, näitusehall ja auditoorium. Hoone arhitektuuris on kasutatud tugevaid sümboleid: olles sild taevase ja maise, mineviku ja oleviku vahel. Kui Hadid arhitektuuribüroo projekti esmakordselt riigijuhtidele tutvustas, ei uskunud keegi, et selline nägemus iial reaalsuseks saaks… 2014. aastal valiti see aga maailma kauneimaks  hooneks.

Aeg puhkuseks ja asjade pakkimiseks. Check out. Sõidame õhtusöögile ja sealt otse lennujaama.

Õhtusöök. NB! Söögikordade hinnapaketti ei kuulu alkohoolsed joogid ja jootraha. Iga söögikorra eel informeerib kohalik giid, kas mittealkohoolsed joogid ja tee/kohv kuuluvad hinnapaketti või mitte.

Kell: 00:00 alustame sõitu lennujaama.

ESMASPÄEV, 10. august 2020

Lennud:

BT 733 04:10 Bakuu – Riia 07:00

BT 311 07:40 Riia  – Tallinn 08:30

Tere tulemast koju!

PÕHIPAKETI HINNAS ON:

TRANSPORT

 • airBalticu lennupiletid, 1 käsipagas ja 1 registreeritud pagas
 • Kohapealne transport
 • Lennujaama transfeerid

ÖÖBIMINE (8 ööd)

 • 5 ööd Bakuus, Sapphire Baiyl Hotel 4 *
 • 2 ööd Gabalas, Qafqas Resort Hotel 5*
 • 1 öö Shakis, Shaki Park Hotel 4*

TOIDUKORRAD

 • 2 pudelit vett iga päev
 • 8 hommikusööki
 • 7 lõunasööki
 • 7 õhtusööki

NB! Palume märkida toiduallergiad ära broneeringu ankeedis!

EKSKURSIOONID, RETKED

 • Bakuu vanalinnr
 • Modernne Bakuu
 • Tuur Shamakis
 • Tuur Absheroni poolsaarel
 • Gobustani tuur
 • Gabala tuur
 • Shaki tuur
 • Tufandagi kuurorti tuur
 • Retk mudavulkaanide, Nohuri järve, Yeddi Gozeli kose juurde

SISSEPÄÄSUD:

 • Neitsitorn
 • Shirvan-šahhi palee
 • Vaibamuuseum
 • Mini-Veneetsia (Bakuu)
 • Gobustani 3D muuseum
 • Haydar Alijevi keskus
 • Atashgah, Zoroastrite tempel
 • Yanardagi loodusrervuaat
 • Shamaki observatoorium
 • Kaabeltõstuk Tufandagi kuurordis
 • Sporthobuste keskus

JOOTRAHA: Aserbaidžaanis on kombeks jätta bussijuhile ja giidile jo0traha.

Broneerin

HINNAPAKETTI EI KUULU:

 • Aserbaidžaani viisa.
 • Tasulised lennuteenused (pardateenused, lisapagas, istekoha valimine)
 • Meie reisidel on reisikindlustus kohustuslik. Meie kaudu saab soodsalt tellida Salva reisikindlustust.
 • Hotellis pakutavad tasulised teenused ja minibaari kasutamine.
 • Jootraha restoranides.

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO:

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisidokumendid: reisimisel Aserbaidžaani on vajalik Eesti Vabariigi pass koos kehtiva viisa ja reisikindlustusega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 72306994

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!