AEG: 30.04 – 3.05.2021

KESTVUS: 4 PÄEVA 

GIID: kohalikud giidid (inglise keel)

EESTIKEELNE GIID-REISJUHT: Riina Luik

GRUPI SUURUS: min. grupi suurus 12 inimest, maks. 16 inimest           

LENNUPILET: kuna lennupileti hind sõltub otseselt selle broneerimise ajast,  ei kuulu see paketihinda. Kogu grupp lendab koos, samade lendudega.

PÕHIPAKETI HIND: 805 € (DBL/ TWIN toas) Lisatasu Single toa eest 180 €

Palume teil enne broneerimist põhjalikult tutvuda reisiprogrammiga ning kodulehel olevate reisi- ja maksetingimustega. Elamusreisid jätab endale õiguse muuta reisiprogrammi kui see osutub vajalikuks reisis sujuvamaks korrakdamiseks ning korrigeerida põhipaketi hinda, kui seda teevad meie partnerid.  

Lille- ja maastikuparkide ilu, maalikunst, arhitektuur, hõrgud maitsed – meie Flandria aia- ja kultuurireis pakub erakordse võimaluse ühendada ühe reisiga mitmeid kauneid kunste ja elamusi. Aia- ja lilleilu pakub rahvusvaheline aiandus- ja aiakultuuri näitus Gent Floralies 2021 kõigis oma toimumispaikades, olles igal aastal pühendatud mõnele kuulsale flaami maalikunstnikule või temaatikale. See kõik pakub ohtralt ainest nii lilledisaineritele, maastikuarhitektidele kui kostümeeritud näitlejatele, kes lisavad lisavad omalt poolt kõva annuse niigi muinasjutulisele atmosfäärile. Ilujanu aitavad kustutada külastused kogu Euroopas kõrgelt hinnatud kuninglikesse talveaedadesse Laekenis ja Leuveni botaanikaaia haruldased ja rikkalikud kollektsioonid. Van Eykiga seondub teinegi reisi tipphetk: pärast pikki aastaid kestnud restaureerimist avatati eelmisel aastal Genti  St. Bavo katedraalis taas vendade Eykide loodud imeline altar kogu oma ilus. Gastronoomilisi meeli ergutavad šokolaadimaja Van Hecke ja kuulsa kohaliku õlle – lambiek`i pruulikoja külastused. Pitoreskseid elamusi pakub väljasõit Pajottelandi ja Gaasbeeki kindluslossi aedade külastus… See on reis, mis jääb kauaks meelde.    

 

REEDE, 30.04.2021  

PÄEV BRÜSSELIS: BRÜSSELI LINNAEKSKURSIOON – LAEKENI KUNINGLIK  BOTAANIKA- JA TALVEAIAD – GENT   

Lend: Tallinn-Brüssel. Maandumine kell 09:30  Brüsselis.

Flandria on üks kolmest Belgia kuningriigi haldusüksusest (Valloonia ja Brüsseli kõrval), asudes riigi põhjaosas. Seal elavad peamiselt hollandi (flaami) keele kõnelejad, seevastu Valloonias on enim levinud prantsuse keel ja Brüsselis kui Euroopa Liidu mitteametlikus pealinnas, on suhtluskeeleks sageli inglise keel. Ida-Flandria provintsi pealinn on Gent, Belgia kuningriigi pealinn de jure Brüssel. Ajalooline Flandria piirkond, mis oli oluliselt suurem kui tänane Belgia territoorium (30 528 km2) on tänapäeval jaotatud Prantsusmaa, Hollandi ja Belgia vahel. Flandria oli asustatud juba eelajaloolisel ajal, mil siin asusid olulised keldi asundused. Rahvuse nimi  – belglased, pärinebki sellest ajast, ja nii nimetati kõiki Gallia põhjaosas elanud keldi ja germaani hõime. 12. sajandil kujunes Flandria Euroopa kaubanduskeskuseks ning sajand hiljem said Gent, Brüssel ja Ieper olulisteks käsitöökeskusteks, kus valmistati kuulsaid pitse ja suurepärast kalevit. Kui ristisõdade järel läksid territooriumid ümberjagamisele, tõusis Konstantinoopolisse rajatud Ladina keisririigi troonile Flandria Baudoin. 13. sajandil oli Gent 65 000 elanikuga Pariisi järel Euroopa suurim linn, alles siis järgnesid London ja Köln.  1309. aastal avatud Brügge börs oli üks esimesi maailmas (kui mitte kõige esimene). Nii et väikesel Belgial on, külla ja veel millega uhkustada juba kaugetest aegadest peale.

Meie aga alustame oma Flandria reisi Brüsseliga tutvumisest, saades minibussiga kui jalgsi Brüsseli ajaloolistes kvartalites jalitades suurepärase  ülevaate Euroopa ühest olulisemast ja võluvamast linnast. Hommikupoolikuse bussieksursiooniga sõidame Laekenisse – asub ju seal üka maailma kaunimaks peetav ja rikkalikuima kollektsiooniga botaanika- ja talveaaed. Laekeni kuningalossi juurde kuuluvast kuninglikust talveaedade kompleks tullakse vaatama üle ilma ja see on Brüsseli enim külastatavamate objektid TOP5  (külastus paketihinnas). Pärast seda, kui Inglise kuninganna Victoria avas 1851. aastal äsja valminud klaasist ja terasest Kristallpalees Londoni maailmanäituse ja inimesed ummisjalu seda vaatama tormasid, oli sündinud midagi täiesti uut – talveaedade trend, mis lubas aastaringselt kasvatada ja näidata kõige haruldasemaid taimi, mistahes kliimavöötmest. Puhkes talveaedade buum, mille miniversioon kasvuhoonete näol on esindatud ka paljudes Eesti kodudes. Belgia kuningas Leopold II tellis oma Laekeni lossi „kristallpaleede kompleksi“ arhitekt Alphonse Balat`lt 1873. aastal. See polnud üksik hoone, vaid Art Nouveau-stiilis  „ideaalne klaaspalee“, mis tähendas palju enamat kui ruumi eksootiliste taimede jaoks – selle mõõtmed andsid võimaluse luua täiesti uus maastikuarhitektuur – klaasiga kaetud maastik, milles kenitlevaid taimi ei häirinud ei tuul, külm ega vihm.  Tänane ekspositsioon on oluline kolmest aspektist: selles on esindatud taimed, mis kuulusid Leopolt II originaalkollektsiooni;  uus kollektsioon järgib täielikult originaalkollektsiooni „ilu ja vaimu“ ning selles kollektsioonis on silmapaistvalt suur osa üliharuldasi ja hinnalisi taimi. Seda enam on meil õnne, et kuna Laekeni loss on pidevalt kuningapere käsutuses, avatakse talveaiad vaid kord aastas kolmeks nädalaks….

Orienteeruvalt kella 18:00 jõuame Genti. Vaba aeg puhkuseks ja omal käel õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

LAUPÄEV, 1.05.2020

PÄEV GENTIS: LINNAEKSKURSIOON – RAHVUSVAHELINE AIANDUS-  JA AIAKULTUURI NÄITUS GENT FLORALIES 2021  

Hommikusöök hotellis. Alustame päeva u 2 tundi kestva jalgsi linnaekskursiooniga Gentis.   Schelde jõe ääres asuv Gent on äärmiselt  võluv ning koos Brüggega  üks enim  külastatavamaid linnu Madalmaades. Usutakse, et Genti muistne nimi Ganda pärineb keldi sõnast ganda, mis tähendab „jõesuuet“. Arheoloogilised kaevamised on näidanud, et Genti ala oli asustatud nii kiviajal kui rauaajal, kuigi Vana-Rooma allikad millegipärast Genti ei maini. 4. ja 5. sajandil AD hõivasid piirkonna frangid, kes tõid kaasa oma keele ning tõrjusid välja keldi ja ladina keele ning asemele tuli vana-hollandi keel – siit siis ka keeleline erinevus riigi teistes piirkondaga võrreldes. Umbes 650 AD asutas Püha Amand Genti kaks kloostrit: Püha Peetruse ja Püha Paavo (St. Bavo) kloostrid, mille ümber tekkis ajapikku asula. Muide – Genti jõudsid oma 9. sajandil Mandri-Euroopasse tehtud rüüsteretkede käigus ka viikingid, ega jätnud kivi kivi peale… Kuid nagu juba öeldud, oli linn juba 13. sajandil suurem kui London, Köln ja Moskva. Gent on äärmiselt tähelepanuväärse ajaloolise suurkuju – Karl V sünnilinn. Mis aga ei takistanud teda kuningaks saades ja linnaelanike mässu maha surumisel neid häbistamast: lastes mässajatel paljajalu ja poomissilmused kaelas aadlike eest läbi  marssimast. Sellest ajast hüütakse Genti elanikke pilkamisi „silmuskaelteks“. Pärast Waterloo lahingut sai Gent 15 aastaks Hollandi osaks. Sel perioodil asutati Genti ülikool (1817) ja ehitati kanal mereni. Pärast revolutsiooni sai Belgia iseseisvaks, kuid Gent kaotas juurdepääsu merele. 1913. aastal toimus Gentis maailmanäitus ja selleks puhuks sai linn raudteeühenduse.

Oma jalutuskäigul kohaliku giidiga kõnnime ringi ajaloolises vanalinnas, külastades ka St. Bavo katedraali, kus pärast pikka restaureerimist taasavatakse 2020. aastal kuulus Genti altar oma täies ilus. Altari terviklikkuse taastamine oli 2020. aasta kultuuriline tähtsündmus kogu Belgia jaoks ning kogu aasta oli pühendatud ühele säravaimale belgia maalikunstnikule Jan van Eykile. Van Eyk oli õlimaali, kui uue tehnika teerajaja ning lisaks arvukatele portreedele, maalis ta suuri religioosse sisuga töid. Kõige kuulsam neist ongi koos venna Hubertiga maalitud Genti altarimaal (valmis 1432). Altari keskmes on kujutatud stseen Johannese ilmutusraamatust „Talle kummardamine“. Tall on asetatud pildi keskel olevale altarile, mille ees kummardavad inglid, esiplaanil on müstiline “Elukaev”. 2020. aastal tellis Genti linn alatri taasavamise puhuks heliteose Arvo Pärdilt. Teos kannab nime “Agnus Dei” (eesti k jumala tall)

Pärast lõunat (omal käel) siirdume ühistranspordiga aiandus- ja aiakultuuri näitus  Gent Floralies 2021 (pilet hinnapaketis). Piiramatult vaba aega messiga tutvumiseks. Tagasi hotelli trammiga. Õhtupoolik vaba omal käel linnaga tutvumiseks, puhkuseks ja õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

PÜHAPÄEV, 2.05.2020 

PÄEV LEUVENIS JA LEUVENI BOTAANIKAAIAS – BELGIA ŠOKOLAADI TÖÖTUBA  

Hommikusöök hotellis. Sõidame tellitud bussiga Leuvenisse, kus teeme koos kohaliku giidiga jalgsi ekskursiooni vanalinnas (u 1 h). Seejärel siirdume Leuveni botaanikaaeda, kus teeme esmalt lõunapausi ning seejärel alustame koos kohaliku giidiga tutvustavat tuuri botaanikaaias. Jätame teile ka vaba aega, et saaksite pühenduda teid enim huvitavale ja pildistada.

Leuveni botaanikaaed on Belgias vanim, rajatud Leuveni ülikooli poolt oma meditsiinitudengite praktikabaasiks aastal 1738. Just seetõttu kasutatakse aia puhul endiselt nime „Kruidtuin“ – maitsetaimede aed. Aed laiub 2,2 hektaril ning selle rikkalik kollektsioon jaguneb nii maastikuaia ja talveaia vahel. 450 m² talveaia kompleksis on leidnud koha lugematu hulk ravim-, ilu- ja veetaimi, esindades nii troopika kui subtroopika vööndeid. See on ka populaarne temaatiliste näituste toimumise koht.

Seejärel siirdume tagasi Genti ning teeme sõna otseses mõttes suud magusaks – meid ootab ees üks kuulsatest Belgia šokolaadimajadest Van Hecke.  Šokolaadimajas me mitte ainult ei maitse šokolaadi, vaid paneme ka ise töötoas selle valmistamisele käed külge (kestab u 1,5 h).  Belgia šokolaad on maailmakuulus ning brände, mille õlul see kuulusus seisab, teavad ilmselt eestlased une pealt vähemalt kolme nime: Côte D´Or´, Guylian ja  Codiva. Belgia majanduses mängib magusatööstus olulist rolli ning riigis on ühtekokku ca 2000 šokolaadivalmistaja, mis on nii väikese riigi kohta muljetavaldav number. Belgia šokolaadivalmistajate ühing alustas tegevust juba 17. saj. algul (1635) kui territoorium kuulus veel Hispaania kuningale. 18. sajandil saavutas imeline maius kõrg- ja keskklassi seas tohutu populaarsuse, eriti kuum šokolaad.  Peamine tooraine kakaoubade näol tuli Aafrika kolooniast, Belgia Kongost. Juba 1900. aastal muutus hõrk maius kättesaadavaks ka töölisklassile ning 1960ndatel ületas ekspordimaht impordimahu, mis kasvab tänaseni. Belgia šokolaaditööstuse nö leiutis  on pralineekompvekid. Belgia pralineel on šokolaadist kest, mille sees on erinevad täidised. Ööbimine Gentis Ibis Hotel Opera Gent 3*

ESMASPÄEV, 10.05.2021

GAASBEEK –  PAJOTTELAND – LAMBIEK ÕLLEPRUULIKOJA KÜLASTUS JA DEGUSTEERIMINE – TAGASILEND KOJU 

Hommikusöök hotellis. Check-out. Oma reisi viimase päeva veedame maal – kas see ei kõla toredalt! Täna on meid rohkem, sest meie bussiekskursiooniga ühinevad ka eile kontserdisaalis kohatud kunstisõbrad.

Tiirutame bussiga läbi pastoraalse idülli “musternäidise”, imekauni maastikuga Pajottenlandi ning teeme eraldi peatuse võluva Gaasbeeki kindluslossis ja selle aedades (pilet hinnapaketis). 1996. aastal külastajatele avatud Gaasbeeki ei hinnata kõrgelt ainult kauni lossi ja selle suurepäraste interjööride tõttu, vaid seda kutsutakse hellitavalt „elavaks muuseumiks“ – põhjuseks on lossi ümbritsev muinasjutuliselt kaunis aed ja pargikompleks. Teadupärast suhtub iga aednik oma hoolealustesse kui elavatesse hingedesse. Praeguse väljanägemise geomeetrilise ranguse ja korrapärase mustrijoonega aed alles 19. sajandi teisel poolel. Olles seejuures suurepärane näide ornamentaalse iluaia ja tarbeaia funktsioonide ühendamisest. Ideaalses aias oli ruumi kõigile: lilledele, puudele, põõsastele, taimeharuldustele, viljapuudele-põõsastele ning aiaviljadele. Tähtis oli seejuures põhimõte, et valitsema peab harmoonia ja  kord (igal taimel oma koht!) ning aed peab pakkuma silmailu igal aastaajal. Ja muidugi ei tohi unustada, et ilus, korras ja rikkaliku kollektsiooniga aed ja selle kujundnaud võimalikult kuulus maastikuarhitekt, oli alati märk staatusest ja jõukusest. Üks oluline aspekt oli aias veel – kitsad ja varjulised aiateed oli kui härrastemaja elukorralduse peegeldus: teenijad/aednikud liikusid vaid mööda tagatreppe… Lossiaiast avaneb 10 km pikkune perspektiiv Pajottelandi maastikule – see on uus kujunduselement.  Aias ja pargis on tehtud pärast selle külastajatele avamist sihikindlalt tööd, et  see oleks Belgia aiakultuuri musternäide. Aias ja pargis on esindatud mitmed aiatüübid. Müüriaed, hekiga ümbritsetud aed, terrassaed, juurviljaaed jne.  Ajavahemikul 1850 – 1900 olid belglased sordiaretuse (eriti puuviljade osas) Euroopas esirinnas. Inglise müüriaedade eeskujul kasvatatakse siin viljapuid (õuna-, pirni-, ploomi- ja  viigipuud) nii müüri ääres kui spaleeris ning nende vilju ei korjata kunagi… just see on üks põhjus, miks aedu nimetakse „elavaiks“ – selles on näha kogu taimede loomulik eluring.

Ning mis oleks Flandria reis ilma siin sündinud lambiek -õlle mekkimiseta. Seda me muidugi teeme ja valisime selleks välja Dilbeekis asuva Het Zesde Seizoen pruulikoja. Belgia õlle ajalugu ulatub tagasi väga kaugetesse aegadesse, mil vanad roomlased pruulikunsti oma vallutustelt Lähis-Idasse Galliasse kaasa tõid. Algselt oli õllepruulimine kodus naiste pärusmaa, keskajal hakkasid aga tekkima esimesed pruulikojad ning siis võtsid algul mungad ja hiljem lihtsalt ettevõtlikud mehed pruulimise enda südameasjaks. Flandria õllede omanäolisuse ja mitmekesisuse eest tänataksegi eelkõige tsistertslaste mungakloostreid – (nimetati trappist`id). Ning just seal sündisid kuulsad Belgia trappist õlled. Juba keskajal hakkasid nad õllele parema säilivuse ja maitseomaduste parandamiseks lisama maitse- ja aasataimi. Kui päikesepaistes kümblev Lõuna- Euroopa tempis kehva joogivett veiniga, siis Flandria jahedavõitu kliimas tuli vett tempida õllega. Belgia õllepruulikunst on nii eriline ja hinnatud, et 2016. aastast kuulub see UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Pole ka ime, sest juba aastal 1364 kehtestas kuningas Karl IV uued õllepruulimise eeskirjad ja standardid. Nisuõlu Lambiek õlu, mida meie degusteerima asume, on sündinud ja seda valmistatakse ainult Pajottelandis. Lambieki eripäraks on, et õllevirdele ei lisata pärmi, vaid see puutub vabal (pinna)käärimisel kokku Zenne jõe orus leiduva unikaalne toidubakteriga. Õllele lisatakse humalaid, mis peavad olema vähemalt 3 aastat vanad. Klassikaliselt segatakse noorem ja vanem õlu kokku (blendid) ning  alles  seejärel pudeltakse. Lambiek õlle kangus on 5-6 Vol. %

Hiljemalt kell 17:00 keerame bussinina Brüsseli suunas, et jõuda lennujaama ja alustada koju lendu.

Otselend LOT 20:35 Brüssel – 23:55 Tallinn (kohalikud ajad)

Tere tulemast koju!

PAKETIHINDA KUULUB

 • 3 ööd 2* soodsa asukohaga hotellis koos buffet-hommikusöögiga
 • Lennujaama transfeerid
 • Mugav buss kogu reisi vältel
 • Kohalik giid kogu reisi vältel (inglise k)
 • Kõik programmis olevad giidiga ekskursioonid
 • Eestikeelne giid-reisijuht kogu reisi vältel
 • Pääse aiandusnäitusele Gent Floralies
 • Sissepääs Gaasbeeki lossi ja lossiaeda
 • Sissepääs Laekeni kuninglikku aeda ja talveaedadesse
 • Sissepääs Leuveni botaanikaaeda
 • Sissepääs St.Bavo kirkusse (Gent)
 • Belgia šokolaadi töötuba (Van Hecke)
 • Õlledegustatsioon kohalikus pruulikojas Het Zesde Seizoen

PAKETIHINDA EI KUULU

 • Lennupilet. Kogu grupp lendab koos, lennupileti ostame ära kohe, kui olete reisi broneerinud. Lennupileti eest tuleb tasuda 100%-liselt ja koheselt kui broneering on tehtud.
 • Reisikindlustus, mis on meie reisidel kohustuslik.
 • Kohaliku ühistranspordi piletid.
 • Programmivälised tasulised sissepääsud. (Ettetellimisel, märkida ära broneeringu individuaalsete soovide lahtris)

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 72306994

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!

AEG: 30.04 – 3.05.2021

KESTVUS: 4 PÄEVA 

GIID: kohalikud giidid (inglise keel)

EESTIKEELNE GIID-REISJUHT: RIINA LUIK

GRUPI SUURUS: min. grupi suurus 12 inimest, maks. 16 inimest           

LENNUPILET: kuna lennupileti hind sõltub otseselt selle broneerimise ajast,  ei kuulu see paketihinda. Kogu grupp lendab koos, samade lendudega.

PÕHIPAKETI HIND: 805 € (DBL/ TWIN toas) Lisatasu Single toa eest 180 €

Palume teil enne broneerimist põhjalikult tutvuda reisiprogrammiga ning kodulehel olevate reisi- ja maksetingimustega. Elamusreisid jätab endale õiguse muuta reisiprogrammi kui see osutub vajalikuks reisis sujuvamaks korrakdamiseks ning korrigeerida põhipaketi hinda, kui seda teevad meie partnerid.  

Lille- ja maastikuparkide ilu, maalikunst, arhitektuur, hõrgud maitsed – meie Flandria aia- ja kultuurireis pakub erakordse võimaluse ühendada ühe reisiga mitmeid kauneid kunste ja elamusi. Aia- ja lilleilu pakub rahvusvaheline aiandus- ja aiakultuuri näitus Gent Floralies 2021 kõigis oma toimumispaikades, olles igal aastal pühendatud mõnele kuulsale flaami maalikunstnikule või temaatikale. See kõik pakub ohtralt ainest nii lilledisaineritele, maastikuarhitektidele kui kostümeeritud näitlejatele, kes lisavad lisavad omalt poolt kõva annuse niigi muinasjutulisele atmosfäärile. Ilujanu aitavad kustutada külastused kogu Euroopas kõrgelt hinnatud kuninglikesse talveaedadesse Laekenis ja Leuveni botaanikaaia haruldased ja rikkalikud kollektsioonid. Van Eykiga seondub teinegi reisi tipphetk: pärast pikki aastaid kestnud restaureerimist avatati eelmisel aastal Genti  St. Bavo katedraalis taas vendade Eykide loodud imeline altar kogu oma ilus. Gastronoomilisi meeli ergutavad šokolaadimaja Van Hecke ja kuulsa kohaliku õlle – lambiek`i pruulikoja külastused. Pitoreskseid elamusi pakub väljasõit Pajottelandi ja Gaasbeeki kindluslossi aedade külastus… See on reis, mis jääb kauaks meelde.    

 

REEDE, 30.04.2021  

PÄEV BRÜSSELIS: BRÜSSELI LINNAEKSKURSIOON – LAEKENI KUNINGLIK  BOTAANIKA- JA TALVEAIAD – GENT   

Lend: Tallinn-Brüssel. Maandumine kell 09:30  Brüsselis.

Flandria on üks kolmest Belgia kuningriigi haldusüksusest (Valloonia ja Brüsseli kõrval), asudes riigi põhjaosas. Seal elavad peamiselt hollandi (flaami) keele kõnelejad, seevastu Valloonias on enim levinud prantsuse keel ja Brüsselis kui Euroopa Liidu mitteametlikus pealinnas, on suhtluskeeleks sageli inglise keel. Ida-Flandria provintsi pealinn on Gent, Belgia kuningriigi pealinn de jure Brüssel. Ajalooline Flandria piirkond, mis oli oluliselt suurem kui tänane Belgia territoorium (30 528 km2) on tänapäeval jaotatud Prantsusmaa, Hollandi ja Belgia vahel. Flandria oli asustatud juba eelajaloolisel ajal, mil siin asusid olulised keldi asundused. Rahvuse nimi  – belglased, pärinebki sellest ajast, ja nii nimetati kõiki Gallia põhjaosas elanud keldi ja germaani hõime. 12. sajandil kujunes Flandria Euroopa kaubanduskeskuseks ning sajand hiljem said Gent, Brüssel ja Ieper olulisteks käsitöökeskusteks, kus valmistati kuulsaid pitse ja suurepärast kalevit. Kui ristisõdade järel läksid territooriumid ümberjagamisele, tõusis Konstantinoopolisse rajatud Ladina keisririigi troonile Flandria Baudoin. 13. sajandil oli Gent 65 000 elanikuga Pariisi järel Euroopa suurim linn, alles siis järgnesid London ja Köln.  1309. aastal avatud Brügge börs oli üks esimesi maailmas (kui mitte kõige esimene). Nii et väikesel Belgial on, külla ja veel millega uhkustada juba kaugetest aegadest peale.

Meie aga alustame oma Flandria reisi Brüsseliga tutvumisest, saades minibussiga kui jalgsi Brüsseli ajaloolistes kvartalites jalitades suurepärase  ülevaate Euroopa ühest olulisemast ja võluvamast linnast. Hommikupoolikuse bussieksursiooniga sõidame Laekenisse – asub ju seal üka maailma kaunimaks peetav ja rikkalikuima kollektsiooniga botaanika- ja talveaaed. Laekeni kuningalossi juurde kuuluvast kuninglikust talveaedade kompleks tullakse vaatama üle ilma ja see on Brüsseli enim külastatavamate objektid TOP5  (külastus paketihinnas). Pärast seda, kui Inglise kuninganna Victoria avas 1851. aastal äsja valminud klaasist ja terasest Kristallpalees Londoni maailmanäituse ja inimesed ummisjalu seda vaatama tormasid, oli sündinud midagi täiesti uut – talveaedade trend, mis lubas aastaringselt kasvatada ja näidata kõige haruldasemaid taimi, mistahes kliimavöötmest. Puhkes talveaedade buum, mille miniversioon kasvuhoonete näol on esindatud ka paljudes Eesti kodudes. Belgia kuningas Leopold II tellis oma Laekeni lossi „kristallpaleede kompleksi“ arhitekt Alphonse Balat`lt 1873. aastal. See polnud üksik hoone, vaid Art Nouveau-stiilis  „ideaalne klaaspalee“, mis tähendas palju enamat kui ruumi eksootiliste taimede jaoks – selle mõõtmed andsid võimaluse luua täiesti uus maastikuarhitektuur – klaasiga kaetud maastik, milles kenitlevaid taimi ei häirinud ei tuul, külm ega vihm.  Tänane ekspositsioon on oluline kolmest aspektist: selles on esindatud taimed, mis kuulusid Leopolt II originaalkollektsiooni;  uus kollektsioon järgib täielikult originaalkollektsiooni „ilu ja vaimu“ ning selles kollektsioonis on silmapaistvalt suur osa üliharuldasi ja hinnalisi taimi. Seda enam on meil õnne, et kuna Laekeni loss on pidevalt kuningapere käsutuses, avatakse talveaiad vaid kord aastas kolmeks nädalaks….

Orienteeruvalt kella 18:00 jõuame Genti. Vaba aeg puhkuseks ja omal käel õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

LAUPÄEV, 1.05.2020

PÄEV GENTIS: LINNAEKSKURSIOON – RAHVUSVAHELINE AIANDUS-  JA AIAKULTUURI NÄITUS GENT FLORALIES 2021  

Hommikusöök hotellis. Alustame päeva u 2 tundi kestva jalgsi linnaekskursiooniga Gentis.   Schelde jõe ääres asuv Gent on äärmiselt  võluv ning koos Brüggega  üks enim  külastatavamaid linnu Madalmaades. Usutakse, et Genti muistne nimi Ganda pärineb keldi sõnast ganda, mis tähendab „jõesuuet“. Arheoloogilised kaevamised on näidanud, et Genti ala oli asustatud nii kiviajal kui rauaajal, kuigi Vana-Rooma allikad millegipärast Genti ei maini. 4. ja 5. sajandil AD hõivasid piirkonna frangid, kes tõid kaasa oma keele ning tõrjusid välja keldi ja ladina keele ning asemele tuli vana-hollandi keel – siit siis ka keeleline erinevus riigi teistes piirkondaga võrreldes. Umbes 650 AD asutas Püha Amand Genti kaks kloostrit: Püha Peetruse ja Püha Paavo (St. Bavo) kloostrid, mille ümber tekkis ajapikku asula. Muide – Genti jõudsid oma 9. sajandil Mandri-Euroopasse tehtud rüüsteretkede käigus ka viikingid, ega jätnud kivi kivi peale… Kuid nagu juba öeldud, oli linn juba 13. sajandil suurem kui London, Köln ja Moskva. Gent on äärmiselt tähelepanuväärse ajaloolise suurkuju – Karl V sünnilinn. Mis aga ei takistanud teda kuningaks saades ja linnaelanike mässu maha surumisel neid häbistamast: lastes mässajatel paljajalu ja poomissilmused kaelas aadlike eest läbi  marssimast. Sellest ajast hüütakse Genti elanikke pilkamisi „silmuskaelteks“. Pärast Waterloo lahingut sai Gent 15 aastaks Hollandi osaks. Sel perioodil asutati Genti ülikool (1817) ja ehitati kanal mereni. Pärast revolutsiooni sai Belgia iseseisvaks, kuid Gent kaotas juurdepääsu merele. 1913. aastal toimus Gentis maailmanäitus ja selleks puhuks sai linn raudteeühenduse.

Oma jalutuskäigul kohaliku giidiga kõnnime ringi ajaloolises vanalinnas, külastades ka St. Bavo katedraali, kus pärast pikka restaureerimist taasavatakse 2020. aastal kuulus Genti altar oma täies ilus. Altari terviklikkuse taastamine oli 2020. aasta kultuuriline tähtsündmus kogu Belgia jaoks ning kogu aasta oli pühendatud ühele säravaimale belgia maalikunstnikule Jan van Eykile. Van Eyk oli õlimaali, kui uue tehnika teerajaja ning lisaks arvukatele portreedele, maalis ta suuri religioosse sisuga töid. Kõige kuulsam neist ongi koos venna Hubertiga maalitud Genti altarimaal (valmis 1432). Altari keskmes on kujutatud stseen Johannese ilmutusraamatust „Talle kummardamine“. Tall on asetatud pildi keskel olevale altarile, mille ees kummardavad inglid, esiplaanil on müstiline “Elukaev”. 2020. aastal tellis Genti linn alatri taasavamise puhuks heliteose Arvo Pärdilt. Teos kannab nime “Agnus Dei” (eesti k jumala tall)

Pärast lõunat (omal käel) siirdume ühistranspordiga aiandus- ja aiakultuuri näitus  Gent Floralies 2021 (pilet hinnapaketis). Piiramatult vaba aega messiga tutvumiseks. Tagasi hotelli trammiga. Õhtupoolik vaba omal käel linnaga tutvumiseks, puhkuseks ja õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

PÜHAPÄEV, 2.05.2020 

PÄEV LEUVENIS JA LEUVENI BOTAANIKAAIAS – BELGIA ŠOKOLAADI TÖÖTUBA  

Hommikusöök hotellis. Sõidame tellitud bussiga Leuvenisse, kus teeme koos kohaliku giidiga jalgsi ekskursiooni vanalinnas (u 1 h). Seejärel siirdume Leuveni botaanikaaeda, kus teeme esmalt lõunapausi ning seejärel alustame koos kohaliku giidiga tutvustavat tuuri botaanikaaias. Jätame teile ka vaba aega, et saaksite pühenduda teid enim huvitavale ja pildistada.

Leuveni botaanikaaed on Belgias vanim, rajatud Leuveni ülikooli poolt oma meditsiinitudengite praktikabaasiks aastal 1738. Just seetõttu kasutatakse aia puhul endiselt nime „Kruidtuin“ – maitsetaimede aed. Aed laiub 2,2 hektaril ning selle rikkalik kollektsioon jaguneb nii maastikuaia ja talveaia vahel. 450 m² talveaia kompleksis on leidnud koha lugematu hulk ravim-, ilu- ja veetaimi, esindades nii troopika kui subtroopika vööndeid. See on ka populaarne temaatiliste näituste toimumise koht.

Seejärel siirdume tagasi Genti ning teeme sõna otseses mõttes suud magusaks – meid ootab ees üks kuulsatest Belgia šokolaadimajadest Van Hecke.  Šokolaadimajas me mitte ainult ei maitse šokolaadi, vaid paneme ka ise töötoas selle valmistamisele käed külge (kestab u 1,5 h).  Belgia šokolaad on maailmakuulus ning brände, mille õlul see kuulusus seisab, teavad ilmselt eestlased une pealt vähemalt kolme nime: Côte D´Or´, Guylian ja  Codiva. Belgia majanduses mängib magusatööstus olulist rolli ning riigis on ühtekokku ca 2000 šokolaadivalmistaja, mis on nii väikese riigi kohta muljetavaldav number. Belgia šokolaadivalmistajate ühing alustas tegevust juba 17. saj. algul (1635) kui territoorium kuulus veel Hispaania kuningale. 18. sajandil saavutas imeline maius kõrg- ja keskklassi seas tohutu populaarsuse, eriti kuum šokolaad.  Peamine tooraine kakaoubade näol tuli Aafrika kolooniast, Belgia Kongost. Juba 1900. aastal muutus hõrk maius kättesaadavaks ka töölisklassile ning 1960ndatel ületas ekspordimaht impordimahu, mis kasvab tänaseni. Belgia šokolaaditööstuse nö leiutis  on pralineekompvekid. Belgia pralineel on šokolaadist kest, mille sees on erinevad täidised. Ööbimine Gentis Ibis Hotel Opera Gent 3*

ESMASPÄEV, 10.05.2021

GAASBEEK –  PAJOTTELAND – LAMBIEK ÕLLEPRUULIKOJA KÜLASTUS JA DEGUSTEERIMINE – TAGASILEND KOJU 

Hommikusöök hotellis. Check-out. Oma reisi viimase päeva veedame maal – kas see ei kõla toredalt! Täna on meid rohkem, sest meie bussiekskursiooniga ühinevad ka eile kontserdisaalis kohatud kunstisõbrad.

Tiirutame bussiga läbi pastoraalse idülli “musternäidise”, imekauni maastikuga Pajottenlandi ning teeme eraldi peatuse võluva Gaasbeeki kindluslossis ja selle aedades (pilet hinnapaketis). 1996. aastal külastajatele avatud Gaasbeeki ei hinnata kõrgelt ainult kauni lossi ja selle suurepäraste interjööride tõttu, vaid seda kutsutakse hellitavalt „elavaks muuseumiks“ – põhjuseks on lossi ümbritsev muinasjutuliselt kaunis aed ja pargikompleks. Teadupärast suhtub iga aednik oma hoolealustesse kui elavatesse hingedesse. Praeguse väljanägemise geomeetrilise ranguse ja korrapärase mustrijoonega aed alles 19. sajandi teisel poolel. Olles seejuures suurepärane näide ornamentaalse iluaia ja tarbeaia funktsioonide ühendamisest. Ideaalses aias oli ruumi kõigile: lilledele, puudele, põõsastele, taimeharuldustele, viljapuudele-põõsastele ning aiaviljadele. Tähtis oli seejuures põhimõte, et valitsema peab harmoonia ja  kord (igal taimel oma koht!) ning aed peab pakkuma silmailu igal aastaajal. Ja muidugi ei tohi unustada, et ilus, korras ja rikkaliku kollektsiooniga aed ja selle kujundnaud võimalikult kuulus maastikuarhitekt, oli alati märk staatusest ja jõukusest. Üks oluline aspekt oli aias veel – kitsad ja varjulised aiateed oli kui härrastemaja elukorralduse peegeldus: teenijad/aednikud liikusid vaid mööda tagatreppe… Lossiaiast avaneb 10 km pikkune perspektiiv Pajottelandi maastikule – see on uus kujunduselement.  Aias ja pargis on tehtud pärast selle külastajatele avamist sihikindlalt tööd, et  see oleks Belgia aiakultuuri musternäide. Aias ja pargis on esindatud mitmed aiatüübid. Müüriaed, hekiga ümbritsetud aed, terrassaed, juurviljaaed jne.  Ajavahemikul 1850 – 1900 olid belglased sordiaretuse (eriti puuviljade osas) Euroopas esirinnas. Inglise müüriaedade eeskujul kasvatatakse siin viljapuid (õuna-, pirni-, ploomi- ja  viigipuud) nii müüri ääres kui spaleeris ning nende vilju ei korjata kunagi… just see on üks põhjus, miks aedu nimetakse „elavaiks“ – selles on näha kogu taimede loomulik eluring.

Ning mis oleks Flandria reis ilma siin sündinud lambiek -õlle mekkimiseta. Seda me muidugi teeme ja valisime selleks välja Dilbeekis asuva Het Zesde Seizoen pruulikoja. Belgia õlle ajalugu ulatub tagasi väga kaugetesse aegadesse, mil vanad roomlased pruulikunsti oma vallutustelt Lähis-Idasse Galliasse kaasa tõid. Algselt oli õllepruulimine kodus naiste pärusmaa, keskajal hakkasid aga tekkima esimesed pruulikojad ning siis võtsid algul mungad ja hiljem lihtsalt ettevõtlikud mehed pruulimise enda südameasjaks. Flandria õllede omanäolisuse ja mitmekesisuse eest tänataksegi eelkõige tsistertslaste mungakloostreid – (nimetati trappist`id). Ning just seal sündisid kuulsad Belgia trappist õlled. Juba keskajal hakkasid nad õllele parema säilivuse ja maitseomaduste parandamiseks lisama maitse- ja aasataimi. Kui päikesepaistes kümblev Lõuna- Euroopa tempis kehva joogivett veiniga, siis Flandria jahedavõitu kliimas tuli vett tempida õllega. Belgia õllepruulikunst on nii eriline ja hinnatud, et 2016. aastast kuulub see UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Pole ka ime, sest juba aastal 1364 kehtestas kuningas Karl IV uued õllepruulimise eeskirjad ja standardid. Nisuõlu Lambiek õlu, mida meie degusteerima asume, on sündinud ja seda valmistatakse ainult Pajottelandis. Lambieki eripäraks on, et õllevirdele ei lisata pärmi, vaid see puutub vabal (pinna)käärimisel kokku Zenne jõe orus leiduva unikaalne toidubakteriga. Õllele lisatakse humalaid, mis peavad olema vähemalt 3 aastat vanad. Klassikaliselt segatakse noorem ja vanem õlu kokku (blendid) ning  alles  seejärel pudeltakse. Lambiek õlle kangus on 5-6 Vol. %

Hiljemalt kell 17:00 keerame bussinina Brüsseli suunas, et jõuda lennujaama ja alustada koju lendu.

Otselend LOT 20:35 Brüssel – 23:55 Tallinn (kohalikud ajad)

Tere tulemast koju!

PAKETIHINDA KUULUB

 • 3 ööd 2* soodsa asukohaga hotellis koos buffet-hommikusöögiga
 • Lennujaama transfeerid
 • Mugav buss kogu reisi vältel
 • Kohalik giid kogu reisi vältel (inglise k)
 • Kõik programmis olevad giidiga ekskursioonid
 • Eestikeelne giid-reisijuht kogu reisi vältel
 • Pääse aiandusnäitusele Gent Floralies
 • Sissepääs Gaasbeeki lossi ja lossiaeda
 • Sissepääs Laekeni kuninglikku aeda ja talveaedadesse
 • Sissepääs Leuveni botaanikaaeda
 • Sissepääs St.Bavo kirkusse (Gent)
 • Belgia šokolaadi töötuba (Van Hecke)
 • Õlledegustatsioon kohalikus pruulikojas Het Zesde Seizoen

PAKETIHINDA EI KUULU

 • Lennupilet. Kogu grupp lendab koos, lennupileti ostame ära kohe, kui olete reisi broneerinud. Lennupileti eest tuleb tasuda 100%-liselt ja koheselt kui broneering on tehtud.
 • Reisikindlustus, mis on meie reisidel kohustuslik.
 • Kohaliku ühistranspordi piletid.
 • Programmivälised tasulised sissepääsud. (Ettetellimisel, märkida ära broneeringu individuaalsete soovide lahtris)

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 72306994

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!

AEG: 30.04 – 3.05.2021

KESTVUS: 4 PÄEVA 

GIID: kohalikud giidid (inglise keel)

EESTIKEELNE GIID-REISJUHT: RIINA LUIK

GRUPI SUURUS: min. grupi suurus 12 inimest, maks. 16 inimest           

LENNUPILET: kuna lennupileti hind sõltub otseselt selle broneerimise ajast,  ei kuulu see paketihinda. Kogu grupp lendab koos, samade lendudega.

PÕHIPAKETI HIND: 805 € (DBL/ TWIN toas) Lisatasu Single toa eest 180 €

Palume teil enne broneerimist põhjalikult tutvuda reisiprogrammiga ning kodulehel olevate reisi- ja maksetingimustega. Elamusreisid jätab endale õiguse muuta reisiprogrammi kui see osutub vajalikuks reisis sujuvamaks korrakdamiseks ning korrigeerida põhipaketi hinda, kui seda teevad meie partnerid.  

Lille- ja maastikuparkide ilu, maalikunst, arhitektuur, hõrgud maitsed – meie Flandria aia- ja kultuurireis pakub erakordse võimaluse ühendada ühe reisiga mitmeid kauneid kunste ja elamusi. Aia- ja lilleilu pakub rahvusvaheline aiandus- ja aiakultuuri näitus Gent Floralies 2021 kõigis oma toimumispaikades, olles igal aastal pühendatud mõnele kuulsale flaami maalikunstnikule või temaatikale. See kõik pakub ohtralt ainest nii lilledisaineritele, maastikuarhitektidele kui kostümeeritud näitlejatele, kes lisavad lisavad omalt poolt kõva annuse niigi muinasjutulisele atmosfäärile. Ilujanu aitavad kustutada külastused kogu Euroopas kõrgelt hinnatud kuninglikesse talveaedadesse Laekenis ja Leuveni botaanikaaia haruldased ja rikkalikud kollektsioonid. Van Eykiga seondub teinegi reisi tipphetk: pärast pikki aastaid kestnud restaureerimist avatati eelmisel aastal Genti  St. Bavo katedraalis taas vendade Eykide loodud imeline altar kogu oma ilus. Gastronoomilisi meeli ergutavad šokolaadimaja Van Hecke ja kuulsa kohaliku õlle – lambiek`i pruulikoja külastused. Pitoreskseid elamusi pakub väljasõit Pajottelandi ja Gaasbeeki kindluslossi aedade külastus… See on reis, mis jääb kauaks meelde.    

 

REEDE, 30.04.2021  

PÄEV BRÜSSELIS: BRÜSSELI LINNAEKSKURSIOON – LAEKENI KUNINGLIK  BOTAANIKA- JA TALVEAIAD – GENT   

Lend: Tallinn-Brüssel. Maandumine kell 09:30  Brüsselis.

Flandria on üks kolmest Belgia kuningriigi haldusüksusest (Valloonia ja Brüsseli kõrval), asudes riigi põhjaosas. Seal elavad peamiselt hollandi (flaami) keele kõnelejad, seevastu Valloonias on enim levinud prantsuse keel ja Brüsselis kui Euroopa Liidu mitteametlikus pealinnas, on suhtluskeeleks sageli inglise keel. Ida-Flandria provintsi pealinn on Gent, Belgia kuningriigi pealinn de jure Brüssel. Ajalooline Flandria piirkond, mis oli oluliselt suurem kui tänane Belgia territoorium (30 528 km2) on tänapäeval jaotatud Prantsusmaa, Hollandi ja Belgia vahel. Flandria oli asustatud juba eelajaloolisel ajal, mil siin asusid olulised keldi asundused. Rahvuse nimi  – belglased, pärinebki sellest ajast, ja nii nimetati kõiki Gallia põhjaosas elanud keldi ja germaani hõime. 12. sajandil kujunes Flandria Euroopa kaubanduskeskuseks ning sajand hiljem said Gent, Brüssel ja Ieper olulisteks käsitöökeskusteks, kus valmistati kuulsaid pitse ja suurepärast kalevit. Kui ristisõdade järel läksid territooriumid ümberjagamisele, tõusis Konstantinoopolisse rajatud Ladina keisririigi troonile Flandria Baudoin. 13. sajandil oli Gent 65 000 elanikuga Pariisi järel Euroopa suurim linn, alles siis järgnesid London ja Köln.  1309. aastal avatud Brügge börs oli üks esimesi maailmas (kui mitte kõige esimene). Nii et väikesel Belgial on, külla ja veel millega uhkustada juba kaugetest aegadest peale.

Meie aga alustame oma Flandria reisi Brüsseliga tutvumisest, saades minibussiga kui jalgsi Brüsseli ajaloolistes kvartalites jalitades suurepärase  ülevaate Euroopa ühest olulisemast ja võluvamast linnast. Hommikupoolikuse bussieksursiooniga sõidame Laekenisse – asub ju seal üka maailma kaunimaks peetav ja rikkalikuima kollektsiooniga botaanika- ja talveaaed. Laekeni kuningalossi juurde kuuluvast kuninglikust talveaedade kompleks tullakse vaatama üle ilma ja see on Brüsseli enim külastatavamate objektid TOP5  (külastus paketihinnas). Pärast seda, kui Inglise kuninganna Victoria avas 1851. aastal äsja valminud klaasist ja terasest Kristallpalees Londoni maailmanäituse ja inimesed ummisjalu seda vaatama tormasid, oli sündinud midagi täiesti uut – talveaedade trend, mis lubas aastaringselt kasvatada ja näidata kõige haruldasemaid taimi, mistahes kliimavöötmest. Puhkes talveaedade buum, mille miniversioon kasvuhoonete näol on esindatud ka paljudes Eesti kodudes. Belgia kuningas Leopold II tellis oma Laekeni lossi „kristallpaleede kompleksi“ arhitekt Alphonse Balat`lt 1873. aastal. See polnud üksik hoone, vaid Art Nouveau-stiilis  „ideaalne klaaspalee“, mis tähendas palju enamat kui ruumi eksootiliste taimede jaoks – selle mõõtmed andsid võimaluse luua täiesti uus maastikuarhitektuur – klaasiga kaetud maastik, milles kenitlevaid taimi ei häirinud ei tuul, külm ega vihm.  Tänane ekspositsioon on oluline kolmest aspektist: selles on esindatud taimed, mis kuulusid Leopolt II originaalkollektsiooni;  uus kollektsioon järgib täielikult originaalkollektsiooni „ilu ja vaimu“ ning selles kollektsioonis on silmapaistvalt suur osa üliharuldasi ja hinnalisi taimi. Seda enam on meil õnne, et kuna Laekeni loss on pidevalt kuningapere käsutuses, avatakse talveaiad vaid kord aastas kolmeks nädalaks….

Orienteeruvalt kella 18:00 jõuame Genti. Vaba aeg puhkuseks ja omal käel õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

LAUPÄEV, 1.05.2020

PÄEV GENTIS: LINNAEKSKURSIOON – RAHVUSVAHELINE AIANDUS-  JA AIAKULTUURI NÄITUS GENT FLORALIES 2021  

Hommikusöök hotellis. Alustame päeva u 2 tundi kestva jalgsi linnaekskursiooniga Gentis.   Schelde jõe ääres asuv Gent on äärmiselt  võluv ning koos Brüggega  üks enim  külastatavamaid linnu Madalmaades. Usutakse, et Genti muistne nimi Ganda pärineb keldi sõnast ganda, mis tähendab „jõesuuet“. Arheoloogilised kaevamised on näidanud, et Genti ala oli asustatud nii kiviajal kui rauaajal, kuigi Vana-Rooma allikad millegipärast Genti ei maini. 4. ja 5. sajandil AD hõivasid piirkonna frangid, kes tõid kaasa oma keele ning tõrjusid välja keldi ja ladina keele ning asemele tuli vana-hollandi keel – siit siis ka keeleline erinevus riigi teistes piirkondaga võrreldes. Umbes 650 AD asutas Püha Amand Genti kaks kloostrit: Püha Peetruse ja Püha Paavo (St. Bavo) kloostrid, mille ümber tekkis ajapikku asula. Muide – Genti jõudsid oma 9. sajandil Mandri-Euroopasse tehtud rüüsteretkede käigus ka viikingid, ega jätnud kivi kivi peale… Kuid nagu juba öeldud, oli linn juba 13. sajandil suurem kui London, Köln ja Moskva. Gent on äärmiselt tähelepanuväärse ajaloolise suurkuju – Karl V sünnilinn. Mis aga ei takistanud teda kuningaks saades ja linnaelanike mässu maha surumisel neid häbistamast: lastes mässajatel paljajalu ja poomissilmused kaelas aadlike eest läbi  marssimast. Sellest ajast hüütakse Genti elanikke pilkamisi „silmuskaelteks“. Pärast Waterloo lahingut sai Gent 15 aastaks Hollandi osaks. Sel perioodil asutati Genti ülikool (1817) ja ehitati kanal mereni. Pärast revolutsiooni sai Belgia iseseisvaks, kuid Gent kaotas juurdepääsu merele. 1913. aastal toimus Gentis maailmanäitus ja selleks puhuks sai linn raudteeühenduse.

Oma jalutuskäigul kohaliku giidiga kõnnime ringi ajaloolises vanalinnas, külastades ka St. Bavo katedraali, kus pärast pikka restaureerimist taasavatakse 2020. aastal kuulus Genti altar oma täies ilus. Altari terviklikkuse taastamine oli 2020. aasta kultuuriline tähtsündmus kogu Belgia jaoks ning kogu aasta oli pühendatud ühele säravaimale belgia maalikunstnikule Jan van Eykile. Van Eyk oli õlimaali, kui uue tehnika teerajaja ning lisaks arvukatele portreedele, maalis ta suuri religioosse sisuga töid. Kõige kuulsam neist ongi koos venna Hubertiga maalitud Genti altarimaal (valmis 1432). Altari keskmes on kujutatud stseen Johannese ilmutusraamatust „Talle kummardamine“. Tall on asetatud pildi keskel olevale altarile, mille ees kummardavad inglid, esiplaanil on müstiline “Elukaev”. 2020. aastal tellis Genti linn alatri taasavamise puhuks heliteose Arvo Pärdilt. Teos kannab nime “Agnus Dei” (eesti k jumala tall)

Pärast lõunat (omal käel) siirdume ühistranspordiga aiandus- ja aiakultuuri näitus  Gent Floralies 2021 (pilet hinnapaketis). Piiramatult vaba aega messiga tutvumiseks. Tagasi hotelli trammiga. Õhtupoolik vaba omal käel linnaga tutvumiseks, puhkuseks ja õhtusöögiks. Ööbimine Ibis Hotel Opera Gent 3*.

 

PÜHAPÄEV, 2.05.2020 

PÄEV LEUVENIS JA LEUVENI BOTAANIKAAIAS – BELGIA ŠOKOLAADI TÖÖTUBA  

Hommikusöök hotellis. Sõidame tellitud bussiga Leuvenisse, kus teeme koos kohaliku giidiga jalgsi ekskursiooni vanalinnas (u 1 h). Seejärel siirdume Leuveni botaanikaaeda, kus teeme esmalt lõunapausi ning seejärel alustame koos kohaliku giidiga tutvustavat tuuri botaanikaaias. Jätame teile ka vaba aega, et saaksite pühenduda teid enim huvitavale ja pildistada.

Leuveni botaanikaaed on Belgias vanim, rajatud Leuveni ülikooli poolt oma meditsiinitudengite praktikabaasiks aastal 1738. Just seetõttu kasutatakse aia puhul endiselt nime „Kruidtuin“ – maitsetaimede aed. Aed laiub 2,2 hektaril ning selle rikkalik kollektsioon jaguneb nii maastikuaia ja talveaia vahel. 450 m² talveaia kompleksis on leidnud koha lugematu hulk ravim-, ilu- ja veetaimi, esindades nii troopika kui subtroopika vööndeid. See on ka populaarne temaatiliste näituste toimumise koht.

Seejärel siirdume tagasi Genti ning teeme sõna otseses mõttes suud magusaks – meid ootab ees üks kuulsatest Belgia šokolaadimajadest Van Hecke.  Šokolaadimajas me mitte ainult ei maitse šokolaadi, vaid paneme ka ise töötoas selle valmistamisele käed külge (kestab u 1,5 h).  Belgia šokolaad on maailmakuulus ning brände, mille õlul see kuulusus seisab, teavad ilmselt eestlased une pealt vähemalt kolme nime: Côte D´Or´, Guylian ja  Codiva. Belgia majanduses mängib magusatööstus olulist rolli ning riigis on ühtekokku ca 2000 šokolaadivalmistaja, mis on nii väikese riigi kohta muljetavaldav number. Belgia šokolaadivalmistajate ühing alustas tegevust juba 17. saj. algul (1635) kui territoorium kuulus veel Hispaania kuningale. 18. sajandil saavutas imeline maius kõrg- ja keskklassi seas tohutu populaarsuse, eriti kuum šokolaad.  Peamine tooraine kakaoubade näol tuli Aafrika kolooniast, Belgia Kongost. Juba 1900. aastal muutus hõrk maius kättesaadavaks ka töölisklassile ning 1960ndatel ületas ekspordimaht impordimahu, mis kasvab tänaseni. Belgia šokolaaditööstuse nö leiutis  on pralineekompvekid. Belgia pralineel on šokolaadist kest, mille sees on erinevad täidised. Ööbimine Gentis Ibis Hotel Opera Gent 3*

ESMASPÄEV, 10.05.2021

GAASBEEK –  PAJOTTELAND – LAMBIEK ÕLLEPRUULIKOJA KÜLASTUS JA DEGUSTEERIMINE – TAGASILEND KOJU 

Hommikusöök hotellis. Check-out. Oma reisi viimase päeva veedame maal – kas see ei kõla toredalt! Täna on meid rohkem, sest meie bussiekskursiooniga ühinevad ka eile kontserdisaalis kohatud kunstisõbrad.

Tiirutame bussiga läbi pastoraalse idülli “musternäidise”, imekauni maastikuga Pajottenlandi ning teeme eraldi peatuse võluva Gaasbeeki kindluslossis ja selle aedades (pilet hinnapaketis). 1996. aastal külastajatele avatud Gaasbeeki ei hinnata kõrgelt ainult kauni lossi ja selle suurepäraste interjööride tõttu, vaid seda kutsutakse hellitavalt „elavaks muuseumiks“ – põhjuseks on lossi ümbritsev muinasjutuliselt kaunis aed ja pargikompleks. Teadupärast suhtub iga aednik oma hoolealustesse kui elavatesse hingedesse. Praeguse väljanägemise geomeetrilise ranguse ja korrapärase mustrijoonega aed alles 19. sajandi teisel poolel. Olles seejuures suurepärane näide ornamentaalse iluaia ja tarbeaia funktsioonide ühendamisest. Ideaalses aias oli ruumi kõigile: lilledele, puudele, põõsastele, taimeharuldustele, viljapuudele-põõsastele ning aiaviljadele. Tähtis oli seejuures põhimõte, et valitsema peab harmoonia ja  kord (igal taimel oma koht!) ning aed peab pakkuma silmailu igal aastaajal. Ja muidugi ei tohi unustada, et ilus, korras ja rikkaliku kollektsiooniga aed ja selle kujundnaud võimalikult kuulus maastikuarhitekt, oli alati märk staatusest ja jõukusest. Üks oluline aspekt oli aias veel – kitsad ja varjulised aiateed oli kui härrastemaja elukorralduse peegeldus: teenijad/aednikud liikusid vaid mööda tagatreppe… Lossiaiast avaneb 10 km pikkune perspektiiv Pajottelandi maastikule – see on uus kujunduselement.  Aias ja pargis on tehtud pärast selle külastajatele avamist sihikindlalt tööd, et  see oleks Belgia aiakultuuri musternäide. Aias ja pargis on esindatud mitmed aiatüübid. Müüriaed, hekiga ümbritsetud aed, terrassaed, juurviljaaed jne.  Ajavahemikul 1850 – 1900 olid belglased sordiaretuse (eriti puuviljade osas) Euroopas esirinnas. Inglise müüriaedade eeskujul kasvatatakse siin viljapuid (õuna-, pirni-, ploomi- ja  viigipuud) nii müüri ääres kui spaleeris ning nende vilju ei korjata kunagi… just see on üks põhjus, miks aedu nimetakse „elavaiks“ – selles on näha kogu taimede loomulik eluring.

Ning mis oleks Flandria reis ilma siin sündinud lambiek -õlle mekkimiseta. Seda me muidugi teeme ja valisime selleks välja Dilbeekis asuva Het Zesde Seizoen pruulikoja. Belgia õlle ajalugu ulatub tagasi väga kaugetesse aegadesse, mil vanad roomlased pruulikunsti oma vallutustelt Lähis-Idasse Galliasse kaasa tõid. Algselt oli õllepruulimine kodus naiste pärusmaa, keskajal hakkasid aga tekkima esimesed pruulikojad ning siis võtsid algul mungad ja hiljem lihtsalt ettevõtlikud mehed pruulimise enda südameasjaks. Flandria õllede omanäolisuse ja mitmekesisuse eest tänataksegi eelkõige tsistertslaste mungakloostreid – (nimetati trappist`id). Ning just seal sündisid kuulsad Belgia trappist õlled. Juba keskajal hakkasid nad õllele parema säilivuse ja maitseomaduste parandamiseks lisama maitse- ja aasataimi. Kui päikesepaistes kümblev Lõuna- Euroopa tempis kehva joogivett veiniga, siis Flandria jahedavõitu kliimas tuli vett tempida õllega. Belgia õllepruulikunst on nii eriline ja hinnatud, et 2016. aastast kuulub see UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Pole ka ime, sest juba aastal 1364 kehtestas kuningas Karl IV uued õllepruulimise eeskirjad ja standardid. Nisuõlu Lambiek õlu, mida meie degusteerima asume, on sündinud ja seda valmistatakse ainult Pajottelandis. Lambieki eripäraks on, et õllevirdele ei lisata pärmi, vaid see puutub vabal (pinna)käärimisel kokku Zenne jõe orus leiduva unikaalne toidubakteriga. Õllele lisatakse humalaid, mis peavad olema vähemalt 3 aastat vanad. Klassikaliselt segatakse noorem ja vanem õlu kokku (blendid) ning  alles  seejärel pudeltakse. Lambiek õlle kangus on 5-6 Vol. %

Hiljemalt kell 17:00 keerame bussinina Brüsseli suunas, et jõuda lennujaama ja alustada koju lendu.

Otselend LOT 20:35 Brüssel – 23:55 Tallinn (kohalikud ajad)

Tere tulemast koju!

PAKETIHINDA KUULUB

 • 3 ööd 2* soodsa asukohaga hotellis koos buffet-hommikusöögiga
 • Lennujaama transfeerid
 • Mugav buss kogu reisi vältel
 • Kohalik giid kogu reisi vältel (inglise k)
 • Kõik programmis olevad giidiga ekskursioonid
 • Eestikeelne giid-reisijuht kogu reisi vältel
 • Pääse aiandusnäitusele Gent Floralies
 • Sissepääs Gaasbeeki lossi ja lossiaeda
 • Sissepääs Laekeni kuninglikku aeda ja talveaedadesse
 • Sissepääs Leuveni botaanikaaeda
 • Sissepääs St.Bavo kirkusse (Gent)
 • Belgia šokolaadi töötuba (Van Hecke)
 • Õlledegustatsioon kohalikus pruulikojas Het Zesde Seizoen

PAKETIHINDA EI KUULU

 • Lennupilet. Kogu grupp lendab koos, lennupileti ostame ära kohe, kui olete reisi broneerinud. Lennupileti eest tuleb tasuda 100%-liselt ja koheselt kui broneering on tehtud.
 • Reisikindlustus, mis on meie reisidel kohustuslik.
 • Kohaliku ühistranspordi piletid.
 • Programmivälised tasulised sissepääsud. (Ettetellimisel, märkida ära broneeringu individuaalsete soovide lahtris)

REISIJA MEELESPEA JA KASULIK INFO

∗ Palume Teil enne reisi broneerimist kindlasti tutvuda Elamusreiside reisiinfo, makse- ja lepingutingimustega.

∗ Reisija meelespea Eesti VM kodulehel: http://vm.ee/et/reisija-meelespea

∗ Hädaolukorras saate alati konsulteerida VM valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).

REISIKORRALDAJA: ELAMUSREISID OÜ

Registrikood: 12833805

Reisiettevõtja kindlustusleping nr. 72306994

SWEDBANK:  EE 54 2200 2210 6185 5882

Tel: +3725035761

e-mail: info@elamusreisid.ee

www.elamusreisid.ee

ELAMUSREISIDE REISIPAKETTIDE KIRJELDUSED ON AUTORIKAITSE OBJEKT NING SELLE SISUTEKSTE EGA FOTOSID EI TOHI KASUTADA ILMA ETTEVÕTTE LOATA!